הפיצוץ במפעלי הנפט בסעודיה
צילום: רויטרס

בעקבות תקיפת המל"טים: סעודיה קיצצה בחצי את הפקת הנפט

על פי הוול סטריט ג'ורנל, מדובר בקיצוץ של כחמישה מיליון חביות בכל יום, כ-5% מאספקת הנפט העולמית. שר החוץ האמריקני האשים את איראן בתקיפה. מוקדם יותר היום תקפו המורדים הח'ותים בתימן באמצעות מל"טים ופגעו בשני מפעלים של ענקית הנפט "אראמקו"
סולימאן מסוואדה
14 בספטמבר 2019
22:33

הוול סטריט ג'ורנל דיווח הערב (שבת) כי סעודיה קיצצה בחצי את הפקת הנפט במדינה, זאת בעקבות תקיפת המל"טים שהתרחשה מוקדם יותר היום נגד שני מפעלים של ענקית הנפט "ארמקו" במדינה. לפי הדיווח, מדובר בקיצוץ של כחמישה מיליון חביות ביום, כ-5% מאספקת הנפט העולמית. שר החוץ האמריקני מייק פומפאו האשים את איראן בתקיפה: "טהראן ביצעה התקפה חסרת תקדים על אספקת האנרגיה העולמית".

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שוחח עם יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן בעקבות התקיפה, והביע נכונות לשתף פעולה עם ריאד כדי לשמור על ביטחונה של הממלכה. טראמפ הדגיש את הנזק שעלול להיגרם לכלכלה העולמית בעקבות המתקפה, בן סלמאן אמר כי לארצו יש יכולת ורצון לעמוד מול מתקפת הטרור. 

מוקדם יותר הודיע משרד הפנים הסעודי כי הצליח להשתלט על שתי דליקות שפרצו בשני המפעלים בעקבות התקיפה. שעות לאחר הפיצוצים, המורדים החות'ים בתימן, שנתמכים על ידי איראן, לקחו אחריות על האירוע. לפי הודעתם, הם השתמשו בעשרה מטוסים ללא טייס לביצוע התקיפה.