נתניהו ונץ, היום
צילום:יונתן סינדל, פלאש 90

תמונת המנדטים: מישהו ייאלץ להתפשר כדי לא ללכת לבחירות נוספות

משחקי כיסאות הקואליציה לפי תוצאות האמת מראים כי נכון להיום, לנתניהו יש גוש של 55 מנדטים - מרחק של 6 מנדטים מממשלה בראשותו. לגנץ יש 44 מנדטים בלבד ביחד עם השותפות הטבעיות - וגם ישראל ביתנו, על תשעת מנדטיה, לא תספיק לו
מואב ורדי
19 בספטמבר 2019
23:30

גם הערב (חמישי), עם הגיע תוצאות האמת, ניסינו לבדוק מהן החלופות להקמת ממשלה. נתחיל בבנימין נתניהו: הקואליציה האפשרית שלו כוללת את הליכוד, כמובן, ששווה 31 מנדטים, ואת שותפיו לבלוק הימין: ש"ס על תשעת המושבים שלה, יהדות התורה עם עוד שמונה מנדטים, וסוגרת את הגוש, ימינה של איילת שקד, עם שבעת המנדטים שלה. כל זה מביא את נתניהו ל-55 מנדטים - מרחק שישה מנדטים מהקמת ממשלה. אולם אף אחת מהמפלגות האחרות לא מסכימה להצטרף לקואליציה הזאת.


ומהן החלופות של גנץ להקמת ממשלה? ראשית, מפלגתו, כחול לבן, עולה היום ל-33 מנדטים. השותפים הטבעיים כוללים את מפלגת העבודה-גשר, ששווה עוד שישה מנדטים, ואת המחנה הדמוקרטי עם חמשת המנדטים שלה. בסך הכל לגנץ ישנם 44 מושבים. אם אביגדור ליברמן יצטרף - יש לגנץ 52 מנדטים. מה שמצריך עוד מפלגה אחת לפחות כדי להקים ממשלה משלו.

אם יצליח גנץ לצרף את ש"ס, יש לו קואליציה של 61 מנדטים. אולם במקרה כזה, אם ליברמן מתעקש שלא לשבת עם החרדים - הוא יוצא החוצה, אבל גנץ יכול לצרף את יהדות התורה – מה שיביא אותו לקואליציית שמאל-מרכז-חרדים עם 61 מנדטים. בשביל שזה יקרה, דרעי וליצמן יצטרכו להפר את הבטחתם לנתניהו לעבוד כגוש אחד מלוכד של ימין-חרדים.

האפשרות הסבירה יותר כרגע היא בכל זאת ממשלת אחדות לאומית, שתורכב מכחול לבן על 33 המנדטים שלה, הליכוד תביא את 31 המנדטים שלה, ואם גם אביגדור ליברמן בפנים על שמונת המנדטים שלו- יש לנו ממשלה של 72 מנדטים. מה שמחזיר אותנו לשאלת הבכורה בתפקיד ראש הממשלה. בינתיים, אף אחד מהשניים לא מוותר. אך כדי שלא נלך לבחירות נוספות, מישהו ייאלץ להתפשר.

איפה הליכוד נחלש?

בדקנו גם אם ומה השתנה בערים שהיו בעבר מעוזי ליכוד, ואיך התפלגה שם ההצבעה הפעם בין נתניהו לבין ליברמן. באשקלון, במועד א' של הבחירות, היו לליכוד קרוב ל-43% מהמצביעים, שלשום נרשמה ירידה של 3% בתמיכה, כש-41% הצביעו לליכוד. מי שמתחזק באשקלון הוא שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן. באפריל ישראל ביתנו זכתה באשקלון ל-13% הצבעה. בבחירות שלשום נרשם זינוק ל-18% תמיכה.

באשדוד, שם נאלץ נתניהו להתפנות במהלך נאומו באירוע לפני הבחירות לקול אזעקות, זכה הליכוד בחודש אפריל ל-34% מקולות התושבים. בבחירות הללו באשדוד - נרשמה ירידה של 3%. גם באשדוד מי שהתחזק שלשום הוא ליברמן. בעוד באפריל 12% מהמצביעים בחרו בישראל ביתנו, בבחירות שלשום זכתה המפלגה לתמיכה של כמעט 18% מהתושבים.

ומאשדוד לשדרות, העיר החוטפת ביותר בעוטף עזה. גם שם חלה היחלשות של הליכוד, אם כי קלה יותר. באפריל 44% מהמצביעים בעיר בחרו בליכוד. שלשום נרשמה שם ירידה ל-42% תמיכה. ושוב, מה קרה לליברמן בשדרות? ניחשתם נכון - התחזק. באפריל זכה שם ליברמן ל-10% מהבוחרים. שלשום - 12% מתושבי שדרות בחרו בישראל ביתנו. כלומר, בשלושה מעוזי ליכוד בדרום, נתניהו נחלש, בעוד ליברמן התחזק.