ארכיון
צילום: אי-פי

ארה"ב הטילה סנקציות על הבנק הלאומי באיראן

כשנשאל הנשיא טראמפ על אופציות צבאיות באיראן הוא ענה: ארה"ב תמיד מוכנה
גיא בריצמן
20 בספטמבר 2019
18:17

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע הערב (שישי) כי ארצו הטילה סנקציות על הבנק הלאומי האיראני. בנוסף, כשנשאל טראמפ היום על אופציות צבאיות באיראן, הוא ענה ש"ארה"ב תמיד מוכנה". את הדברים אמר טראמפ במסגרת פגישה עם ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון בבית הלבן.

בעקבות הכרזתו של הנשיא האמריקני רוסיה הודיעה כי תמשיך לשתף פעולה כלכלית עם איראן. לדבריה, הסנקציות האמריקניות "לא חוקיות".   שר החוץ האיראני מוחמד זריף השיב למהלך של טראמפ: "אם הממשל האמריקני לא ימצא על מה לטיל סנקציות, הוא ישיב אותן על אותם המוסדות בשמות חדשים". 

בתוך כך, סוכנות הידיעות אי-פי דיווחה הבוקר שהפנטגון יציג בפני טראמפ חלופות תגובה נגד איראן, בעקבות תקיפות מתקני הנפט בסעודיה, שבוושינגטון מאמינים כי המשטר האיראני עומד מאחוריהן. לנשיא תוצע רשימה של מטרות באיראן שאפשר לתקוף וחלופות שלא פורטו. כמו כן, הצבא יזהיר את טראמפ מפעולה צבאית שעלולה להביא לפתיחת מלחמה כוללת עם איראן. 

הישיבה הצפויה תהיה ככל הנראה ההזדמנות הראשונה של ארצות הברית להחליט כיצד להגיב לתקיפה שאירעה לפני כשבוע. ההחלטה תלויה בראיות שיוכלו להשיג סעודיה וארצות הברית לכך שהאיראנים אכן עומדים מאחורי שיגור טילי השיוט. עד כה הכחישו בטהראן את הדברים והזהירו את ארצות הברית מתגובה שתביא למלחמה. 

אתמול אמר טראמפ כי "ייתכן שלא יהיה פיתרון בדרכי שלום בהתנהלות מול איראן". לדבריו, הוא לא מעוניין במלחמה עם איראן, אך ייתכן שייאלץ להלום בה בעוצמה. "נחכה ונראה מה יקרה. אולי ניתן להם מכה חזקה", אמר טראמפ. בכיר בצבא האיראני הגיב: "האויבים שלנו יודעים שהם יתחרטו על כל תוקפנות נגדנו".