ריבלין, גנץ ונתניהו, הערב
צילום: חיים צח, לע"מ

נתניהו וגנץ לאחר פגישתם: ראשי הצוותים ייפגשו מחר

ריבלין הזמין את יו"ר כחול לבן ואת ראש הממשלה לפגישה נוספת ביום רביעי. הנשיא אמר לאחר הפגישה: "צעדנו הערב צעד משמעותי" • נתניהו הדגיש בפני ראשי מפלגות בלוק המחנה הלאומי כי הוא מחויב למה שהבטיח להם • גנץ: "אין לנו כוונה לוותר על הובלתנו"
יערה שפירא, יואב קרקובסקי ומיכאל שמש
23 בספטמבר 2019
20:01
עודכן ב 23:24

הפגישה המשולשת הסתיימה לאחר שעתיים וחצי: ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ נפגשו הערב (שני) בבית נשיא המדינה עם ראובן ריבלין, לפני שהאחרון יכריע בשאלה למי יעניק את המנדט להרכיב את הממשלה. בתום הפגישה נקבע כי ראשי הצוותים של שתי המפלגות ייפגשו מחר להמשך השיח. נוסף על כך, ריבלין הזמין את השניים לפגישה נוספת ביום רביעי.

אחרי הפגישה אצל הנשיא, נתניהו עדכן טלפונית את ראשי בלוק המחנה הלאומי, אשר מורכב מהליכוד המפלגות החרדיות ומפלגת ימינה, בפרטים. ראש הממשלה הדגיש שהפגישה הייתה עניינית, ואמר לראשי המפלגות: ״אני מחויב למה שהבטחתי לכם״.


מנגד, גנץ עדכן את שלושת שותפיו להנהגת כחול לבן בפרטים, וכתב לחברי הסיעה: "בפגישה דובר רבות על אחדות (מזכיר שזו תפיסותינו מיום הקמתנו). בפגישה הבהרתי שהדרך לאחדות עוברת דרך מהות ודרך הדברים שהבטחנו לציבור שבחר בנו. הציבור בחר בשינוי ואין לנו כוונה לוותר על הובלתנו, עקרונותינו או על השותפים הטבעיים שלנו לדרך הזו".

גורם בכחול לבן אמר: "נתניהו וגנץ מדברים שתי שפות שונות. ביבי מרמה, מושך לבחירות שלישיות בכל הכוח. הרי הוא יודע שלא נשב עם ליצמן וסמוטריץ׳ ובטח לא איתו כראש ממשלה. הדיון הוא לא מי יהיה ראש ממשלה ראשון - אנחנו לא אופורטוניסטים כמוהו. הדיון הוא על אידיאולוגיה".

בשתי המפלגות ביטלו את כל הראיונות לתקשורת שהיו מתוכננים לבוקר, לבקשת הנשיא ובעקבות ההבנות שהושגו בפגישה.

הנשיא ריבלין אמר לאחר הפגישה: "צעדנו הערב צעד משמעותי, וכעת האתגר הראשון הוא בניית ערוץ שיח ישיר מתוך אמון בין הצדדים". הנשיא הבהיר לנתניהו ולגנץ כי אין מועמד מובהק שזכה לרוב של 61 חברי כנסת, ולכן שמור לו מרחב של שיקול דעת.

הנשיא הדגיש כי בעיניו המצב הנוכחי, שבו מכהנת ממשלת מעבר, פוגע פגיעה חמורה באזרחי ישראל, וביכולת של המדינה להתמודד עם האתגרים שלפתחה. עוד אמר הנשיא לשניים כי העם מצפה מהם למצוא את הפתרון ולמנוע בחירות נוספות, גם במחיר אישי ולפעמים גם אידיאולוגי – "זו לא העת לחרמות".

לקראת הפגישה בין גנץ לנתניהו אמר לכאן חדשות גורם בישראל ביתנו, אחרי פגישה בין יו"ר כחול לבן וליברמן היום, שלהבנתו בני גנץ הוא לא המכשול לאחדות עם רוטציה, אלא נתניהו - שמתעקש על החרדים, שמטילים וטו על לפיד. לפי אותו גורם, בישראל ביתנו העבירו מסר לגנץ כי הם מעוניינים שיכריז שהוא מעוניין בממשלה ללא חרדים.

מוקדם יותר פורסם בכאן חדשות כי ריבלין מתכונן לומר לגנץ ולנתניהו כי הוא מוכן להמתין עד אחרי ראש השנה ולא להעניק עדיין את המנדט להרכבת הממשלה לאיש מהם. זאת כדי שהשניים יוכלו לקדם מגעים להקמת ממשלת אחדות.


אם שניהם או אחד מהם יסרבו לדון באחדות, הנשיא יעניק את המנדט לאחד מהם כבר ביום רביעי הקרוב. בבית הנשיא מתייחסים להמלצות שקיבל נתניהו בסבב ההתייעצויות כחזקות יותר, לאור העובדה שעשר ההמלצות שגנץ קיבל מהרשימה המשותפת נחשבות לחלשות יותר. זאת משום שהמפלגה אינה מועמדת להיכנס לקואליציה אלא רק ממליצה על גנץ מבחוץ. לכן לנתניהו יש מבחינת בית הנשיא יתרון גדול יותר, מעבר ליתרון המספרי.

סבב ההתייעצויות עם הסיעות שנבחרו לכנסת ה-22 העניק לנתניהו רוב של 55 ממליצים מול 54 של גנץ. "עלינו להביא לידי מצב שתוקם ממשלה שתביא ליציבות, להידברות ולאיחוי הקרעים במדינה שלנו", אמר ריבלין עם סיומו של סבב ההתייעצויות, ולפני הפגישה המשולשת.


מוקדם יותר היום נפגשו גנץ ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, לאחר שהאחרון סירב להמליץ על גנץ להרכבת הממשלה. אחרי הפגישה השניים צייצו כל אחד בחשבון הטוויטר שלו: "החלפנו דעות ורשמים. במידת הצורך נדבר שוב בהמשך".