אביגיל קובארי

שאלון לשבת עם אביגיל קובארי

האלבום שהיא גילתה באמצע חופשה באילת, השיר שמזכיר לה הכנות לקראת שבת, ואם היא להייתה מוזיקאית, מה היא הייתה עושה? אביגיל קובארי מתארחת בשאלון לשבת שלנו
מערכת כאן
27 בספטמבר 2019
06:00

מדי שישי נפרסם כאן "שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את אביגיל קובארי.

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו?

הזיכרון הכי מדויק הוא בנוגע לאלבום הראשון של אביתר בנאי. הייתי באילת, בחופשה משפחתית, ושידרו בטלוויזיה את הסרט יוסי וג׳אגר. יש שם סצנה שבה חייל שוטף כלים במטבח, עם אוזניות, ושר את ״תתחנני אלי״. נראה לי שזו הישירות שכבשה אותי. חיכיתי לקרדיטים בסוף הסרט, להבין במי מדובר ורצתי לקנות את האלבום בקניון (בלי מע״מ!).

מה הוא האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?

Sincre של עדי קשת כהן. אני מכירה ואוהבת את השיר הזה כבר כמה שנים מהופעות של עדי בלבונטין 7 בתל אביב, עם הפסנתר. שמעתי אותו לראשונה ברדיו בכאן 88, באחד מימי שישי בערב. הרגשתי שאני שומעת אותו כאילו בפעם הראשונה. פתאום המילים וכנותן הובהרו לי, הקול העמוק והחושני של עדי, נטרפתי מחדש.

מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?

זה שיר שמלווה אותי במצבי רוח קשים והוא עוזר לי. זה הולך ככה:
״אין לי כח!! וואלק אין מח!!״

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחלופין שיר שאת מתחרטת על פירסומו?

"יאסו", השיר האחרון ב"בת זקונים", נולד כבלדה. החלטנו בסוף, וטוב שכך, לעשות לו גרסת לייב כייפית ומרימה, כדי לחתום את האלבום. אבל אני מודה שיש לשיר הזה צד רך, רומנטי וכואב. (אבל כמה כאלה אפשר?)

את זוכרת את הרגע בו הבנת שתקדישי את חייך למוזיקה, שזה הייעוד שלך?

האמת שלא, ואפילו מדי פעם הספק משתלט ושואל אותי: האם יש לזה צידוק? בינתיים, ולשמחתי, הכוחות הבסיסיים יותר שבתוכי מנצחים את המחשבות וזה עוד קורה :)

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאת צריכה לפרוש ולוותר על החלום?

כן. לפעמים אני תוהה אם יש לי מסלול אחר, שבו אוכל לתרום יותר טוב לסביבה. אני מקווה שהתשובה תמיד תכיל איכשהו גם את המוזיקה.

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מצילה ולמה?

זו תשובה טרייה: אלבום הלייב של ג׳וני קאש מהכלא - At San Quentin. הוא נותן השראה לכתיבה משובחת, הוא מצחיק ומרגש, וכך גם ארגיש שמצבי לא רע בכלל - בזכות האסירים ברקע.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?

"שרק". לחלוטין לא הייתי מחליפה את הפסקול המעולה, אבל לא הייתי מתנגדת להצטרף לחגיגה ולכתוב לדונקי/אדי מרפי שיר על ידידות אמת לשרק המתוק. מהסרטים המשמחים והחרושים אצלי.

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?

I Heard It Through The Grapevine של Marvin Gaye. השיר הזה עובד אצלי כמו ריח. הסאונד שלו מחלחל כל כך עמוק בזיכרון החושי, בזהות שלי. ההורים שלי היו מקשיבים מלא למרווין וזה שולח אותי ישר להכנות לפני שבת. בית.

לו לא היית מוזיקאית – מה היית?

בפנטזיה? מחליקה על הקרח אולימפית. שילוב של האהבה שלי לזוז ולרקוד ותחושה (אולי מוגזמת) שאני חזקה באופן מיוחד והגוף שלי היה צריך להגיע לקצה פיזי. 

וגם, כמעט מחנכת כיתות ט׳. סבלתי כל שנייה בבית ספר. במיוחד בכיתה ט׳. תמיד רציתי לעשות תיקון ולהיות המורה הזאת שמעבירה את התלמידים בחוויה שהיא לא סיוט ואולי אפילו מחזקת. עשיתי תואר באמנות ובהוראה אבל מערכת החינוך מפחידה אותי (וגם לא סיימתי סמניריון).

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?

הדבר הראשון שעלה לי - אז אני אלך איתו, הוא השיר היידישי שסבתא שלי היתה שרה ״שלֹאף-זְשֶע מיר שוֹין, יענקעלע, מיין שיינער״. מעמד טוב להגיד "תשני טוב".