מצביעות באפגניסטן
צילום: אי־פי

אפגניסטן: החלו הבחירות לנשיאות, 15 נפצעו בפיצוץ בקנדהאר

אף ארגון לא לקח אחריות על האירוע. דיווחים על תורים ארוכים של מצביעים. אלפים מאנשי כוחות הביטחון הוצבו בקלפיות כדי למנוע פיגועים
מערכת כאן חדשות
28 בספטמבר 2019
07:28
עודכן ב 14:03

בצל איומים לפיגועים: כשעה לאחר שנפתחו הקלפיות היום (שבת) באפגניסטאן – פיצוץ בקנדהאר. הפיצוץ אירע בסמוך לקלפי מצביעים בעיר שבדרום המדינה. גורם בכיר מסר כי לפחות 15 בני אדם נפצעו בעקבות הפיצוץ. אך אף ארגון לא לקח אחריות על האירוע. בנוסף על כך דווח על פיצוצים נוספים ברחבי המדינה. מאוחר יותר היום הודיעה ועדת הבחירות המרכזית כי איבדה קשר עם 901 מתוך כ־4,940 מרכזי הצבעה. כמו כן, נמסרה הודעה של הארכה של שעתיים לבחירות.

הבחירות לנשיאות המדינה מתקיימים בצל איומים של הטליבאן לפגוע במצביעים וחשש ממעשי זיוף. עשרות אלפים מאנשי כוחות הביטחון הוצבו בקלפיות למנוע פיגועים, ונמסר על תורים ארוכים בתחנות ההצבעה. באפגניסטאן יותר מתשעה מיליון בעלי זכות בחירה, ושני המתמודדים המובילים הם הנשיא המכהן, אשרף גאני, ועבדאללה עבדאללה, שכיהן עימו במשך חמש שנים בממשלת אחדות.

15 מתמודדים עומדים לבחירה, ואף שלא קיים מידע אמין בנוגע לדעת הקהל במדינה, מסתמן כי המועמד המוביל לזכייה הוא הנשיא המכהן אשרף גאני שאמר היום: "שלום הוא רצונו העז הראשון של העם".

בתוך כך, בתחילת החודש נהרגו 16 אנשים בפיצוץ שהתרחש בבירה קאבול. כ-120 בני אדם נפצעו, כשטרקטור עמוס בחומרי נפץ התפוצץ סמוך לאזור שבו שוהות שגרירויות זרות ומשרדי ממשלה. ארגון טאליבן קיבל עליו אחריות לפיגוע.

הפיצוץ התרחש כמה שעות לאחר שהשליח האמריקני המיוחד לאזור עדכן את נשיא אפגניסטן, אשרף גאני, בדבר הסכם אפשרי עם טאליבן, ולפיו בתוך חמישה חודשים יסוגו כ-5,000 חיילים אמריקנים מהמדינה, וייסגרו חמישה בסיסי צבא.

תגיות:
אפגניסטן