ירמי קפלן

שאלון לשבת עם ירמי קפלן

האלבום הראשון שהוא התאהב בו, הרגע שבו החליט להקדיש את חייו למוזיקה, ואם הוא לא היה מוזיקאי - מה הוא היה עושה? ירמי קפלן מתארח בשאלון לשבת שלנו
מערכת כאן
03 באוקטובר 2019
23:30

מדי שישי נפרסם כאן "שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את ירמי קפלן.

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו? 

ב-1966 תעשיית הבידור האמריקאית הרימה להקה שנועדה להיות המקבילה האמריקאית לביטלס. קראו להם The Monkees וסידרו להם גם סדרת טלוויזיה שמינפה את ההיסטריה החדשה של הנוער האמריקאי. הייתי בן 5 כשהאלבום הראשון שלהם יצא, ואחותי ואחי הגדולים ממני (אז בני 8 ו-7) התעקשו שגם לנו יהיה את האלבום בבית. הכרתי ואהבתי כל רצועה באלבום שהיה #1 במצעדי המכירות האמריקאי. לא פספסתי אף פרק של תוכנית הטלוויזיה שלהם. חבר הלהקה האהוב עלי היה מיקי דולנז - מתופף הלהקה, שגם היה הזמר בלא פחות שירים מהסולן. אז החלטתי שאני רוצה להיות מתופף. גם היום כשאני שומע שירים מהאלבום הזה של המאנקיז אני מקבל צמרמורת נעורים.

מה הוא האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?

אני מתלהב מאוד מהאלבום Cause I Love You של Lizzo. גיליתי אותו אחרי ששיזמתי את השיר Truth Hurts ומשם הדרך אל הזמרת הגדולה והאלבום המדליק ביותר הייתה קצרה.

מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר? 

אין אצלי כזה דבר ״הכי יפה״, כי השפעתם של שירים משתנה לפי מצבי רוח ותקופות בחיים. בכל אלבום שלי יש יותר משני שירים לפחות שאני משוכנע (וכך גם כל מי שאני פוגש שמכיר את האלבומים ולא רק את להיטי הרדיו) שאילו קיבלו זמן אוויר היו נוסקים ונוגעים בהמון אנשים. החל מ"המעגל" או הרבה דברים מהאלבום הראשון, "שבע מסכות" או "אבק כוכבים" מהשני, "גורל מתוק" או "רודף אחריה" מהשלישי, "אש בעצמות" או "כוונות טובות" מהרביעי, "ראש השנה" או "מילים מתוקות" מהחמישי, "אצלי בראש" או "לא רציתי" מהשישי. ותכלס, גם הרשימה הזו הייתה יכולה להשתנות. אני יודע בוודאות שבכל אלבום יש אוצרות חבויים שסבלו מחוסר חשיפה מספקת.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחילופין שיר שאתה מתחרט על פרסומו? 

אני פרפקציוניסט וגם מתלבט גדול, כך שכמעט בכל שיר אני שומע דברים שהייתי שמח לתקן או לנסות בדרך אחרת. כך, למשל, לשיר "מחפשת" יש ארבעה(!) ביצועים מוקלטים ובהופעות הוא משתנה כל הזמן. בכלל, אני אוהב לשחק עם עיבודים של שירים בהופעות. כאילו שכל שיר הוא יצירה בהתהוות כל הזמן.

אתה זוכר את הרגע שבו הבנת שתקדיש את חייך למוזיקה? שזה הייעוד שלך?

הסיפור הוא ארוך. אחרי הצבא ושנה בלימודי משפטים (התקבלתי אז הלכתי לבדוק) הייתי בטיול ארוך לברזיל ואחר כך לארה״ב. אי שם בארה״ב נתקפתי בחלקי שירים בראש - מנגינות וטקסטים בשבבים. זו היתה מעין הארה. בתחילת הדרך הכל היה סביב מסר של תיקון העולם וחמלה אנושית. זה בעצם ממשיך להיות המרכז שלי ביצירה.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאתה צריך לפרוש ולוותר על החלום?

מדי פעם בפעם יש רגעי משבר ביצירה ובעשייה, אולם ברגע שאני עוצר ועושה ספירת מלאי ופותח לעצמי שיחה של ״אם לא מוזיקה, אז מה תעשה שיתן יותר לעצמך ולסביבה?״ אני מברך על מה שיש ומתקדם.

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מציל ולמה?

כשנולד בני הבכור חקרתי את נושא השמעת מוזיקה קלאסית לתינוקות ולילדים. גיליתי שרק מוצרט ובאך הוכחו מדעית כגורמים להשפעות חיוביות (הפעלת גלי אלפא) על ההתפתחות של המוח. לא בייבי מוצרט, אלא הדבר האמיתי עם הכלים האמיתיים. מצאתי שהמוסיקה של מר מוצרט המופלא מעוררת השראה, מחשבה ודמיון. היא גם מרגשת, משפרת את מצב הרוח ולא נמאסת עלי אף פעם.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?

אני כבר כותב מוזיקה לסרט שנקרא "החיים שלי". טרם סיימתי את הכתיבה (:

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?

יש כמה שירים שכאלה וגם זה תלוי-תקופה, ותלוי בעוד כמה נתונים ספציפיים (כמו סיבת מצב הרוח העכור). אבל אחד מהם שתמיד חוזר ועוזר הוא My Girl של The Temptations. פשוט שיר מופלא שעושה נהדר בנשמה.

לו לא היית מוזיקאי, מה היית?

פסיכולוג. כשנרשמתי למשפטים נרשמתי גם לפסיכולוגיה ולקולנוע והתקבלתי. העדפתי את המשפטים, אבל כשאני מסתכל על הכתיבה שלי, יש בה תמיד מהראייה פנימה אל נבכי האדם, מהמבט הפסיכולוגי, האנושי.

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?

רקוויאם ב-רה מינור 626 K של מוצרט בביצוע תזמורת פילהרמונית. זאת מוסיקה שמאפשרת להיפתח למצב תודעה אחר, וכך הייתי רוצה שירגיש מי שילווה אותי בהלוויה שלי או בטקס פיזור האפר שלי.


צפו בירמי קפלן מבצע את Rocket Man באולפן 88 לקראת מופע המחווה שלו לאלטון ג'ון