טראמפ ונשיא סין שי בפגישה ביפן, יוני 2019
צילום: אי-פי

דיווח בארה"ב: טראמפ שוחח עם נשיא סין על ביידן, לפני השיחה עם זלנסקי

לפיד הדיווח ב-CNN, נשיא ארה"ב גם העלה לדיון בשיחה את עתידה הפוליטי של המועמדת הדמוקרטית אליזבת וורן. בניו יורק טיימס דווח כי דיפלומטים אמריקנים ניסחו באוגוסט טיוטת הצהרה שתחייב את נשיא אוקראינה לחקור את ביידן ובנו
בן רפאל יניב
04 באוקטובר 2019
06:22
עודכן ב 07:44

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שוחח עם נשיא סין שי ג'ינפינג על ג'ו ביידן והמועמדת הדמוקרטית אליזבת וורן, עוד לפני ששוחח עם נשיא אוקראינה ולודימיר זלנסקי. כך מדווחת הבוקר (שישי) רשת CNN. לפי הדיווח, בשיחה, שהתקיימה ביוני האחרון, העלה טראמפ לדיון את עתידם הפוליטי של ביידן ווורן.

עוד דווח כי הנשיא האמריקני הבטיח בשיחה כי יתעלם מהמתרחש בהונג-קונג, בתמורה להסכמות בנושא יחסי הסחר בין ארצות הברית לסין. אותה שיחה עם נשיא סין אובטחה בשרת סודי, שבו נשמרה גם שיחת טראמפ עם מקבילו האוקראיני זלנסקי, כך על פי הדיווח.

הדיווח ב-CNN מתפרסם במקביל לאמירתו של טראמפ אמש בבית הלבן, כי רצוי שגם סין תחקור את עסקיהם של ביידן ובנו האנטר. בתשובה על שאלה אם ביקש מנשיא סין לפתוח בחקירה נגד ביידן ובנו, השיב טראמפ בשלילה, אך הוסיף כי בהחלט אפשר להתחיל לחשוב על כך. כמו כן, טראמפ צייץ הלילה בנוגע לפרשת השיחה עם זלנסקי: "זו זכותי, ואולי אף חובתי, לחקור שחיתות, וזה כולל גם לבקש או להציע לארצות אחרות לעזור לנו".

בניו יורק טיימס דווח הלילה כי דיפלומטים אמריקנים ניסחו בחודש אוגוסט טיוטת הצהרה שתחייב את נשיא אוקראינה לחקור את יריביו הפוליטיים של טראמפ - ג'ו ביידן והאנטר בנו. על פי הדיווח, שהגיע ממקורות שתודרכו על ההצהרה, שליח ארצות הברית לאוקראינה לשעבר קורט וולקר והשליח האמריקני לאיחוד האירופי גורדון סונדלנד, הם שניסחו את טיוטת ההצהרה במטרה לפתוח בחקירת חברת הגז שבה עבד ביידן הבן.

הוול-סטריט ג'ורנל דיווח הלילה כי שגרירת ארצות הברית לשעבר באוקראינה פוטרה מתפקידה בחודש מאי האחרון, לאחר שפרקליטו של טראמפ, רודי ג'וליאני, התלונן כי היא מחבלת בניסיונותיו לשכנע את האוקראינים לפתוח בחקירה נגד ביידן ובנו.

מוקדם יותר אמש, יו"ר בית הנבחרים האמריקני, ננסי פלוסי, אמרה כי קריאתו של טראמפ לסין לחקור את בני משפחת ביידן היא "הדוגמה האחרונה לכך שהוא שם את טובתו הפוליטית, לפני השמירה על טוהר הבחירות".