אזיקים
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בניגוד לחוק: עצורים במרחב הציבורי של בית המשפט נאזקו בידיים וברגליים

השופטת זהר דיבון סגל: "פעולה מבזה ומשפילה. ככל שהדברים יחזרו על עצמם התגובה השיפוטית לא תאחר לבוא"
איתי שיקמן

בניגוד לחוק: עצורים בבית משפט השלום בראשון לציון, הובלו על ידי המשטרה כשהם אזוקים בידיהם וברגליהם, דרך המרחב הציבורי ולעיני כל, ולא במסדרונות המופרדים. כך פורסם הבוקר (חמישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. השופטת זהר דיבון-סגל אמרה בדיון כי "מדובר בפעולה מבזה ומשפילה, ולאחרונה מדובר תופעה של ממש. ככל שהדברים יחזרו על עצמם התגובה השיפוטית לא תאחר לבוא".

האזינו לדיווח בכאן רשת ב

החוק בישראל קובע שעציר לא יהיה כבול באזיקים במקום ציבורי למעט במקרים מאוד חריגים. בבתי משפט רבים, הובלת העצורים מתבצעת דרך כניסות ייעודיות ובמסדרונות סטריליים, לרוב בהובלה של אנשי שרות בתי הסוהר. לאחרונה חוקרי המשטרה מובילים עצורים דרך המרחב הציבורי שחשוף לעיני כל. "החוק מורה שעצור לא יהיה כבול במקום ציבורי", הסבירה מנהלת מחלקת המעצרים במחוז המרכז בסנגוריה הציבורית, עורכת הדין כריסטינה חילו אסעד. "העצורים לא אמורים לבוא במגע עם הקהל, בוודאי לא כשהם כבולים בשרשראות".

עורך הדין דימיטרי ברנשטיין מהסנגוריה הציבורית שייצג את העצורים, אמר לכאן חדשות: "מדובר בתופעה פסולה משפילה ומיותרת. הגיע הזמן שבתי המשפט ייתנו דעתם על הפרות חוזרות ונשנות של משטרת ישראל, ומעבר לנזיפות ינקטו בצעדים ממשיים".

עורך הדין דימיטרי ברנשטיין מהסנגוריה הציבורית

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "ככלל, הובלת עצורים או כלואים לדיונים בבתי המשפט נעשית על ידי שירות בתי הסוהר, למעט מקרים חריגים שבהם הליווי מתבצע על ידי שוטר. כבילת העצורים מתבצעת במקרים מיוחדים, בין היתר, כאשר העצור חשוד בביצוע פשע חמור או שקיים חשש שיברח או ינהג באלימות.

מקרים חריגים אלו שהוזכרו והערות בית המשפט בנושא יבדקו, והנהלים בנושא זה יחודדו לשוטרים על ידי המפקדים בהתאם. משטרת ישראל מקפידה ותמשיך להקפיד על זכויותיהם וכבודם של עצורים ולפעול בהתאם להוראות החוק והנהלים הרלוונטיים, הן במהלך המשמורת עליהם והן במהלך ליוויים לדיונים בבית המשפט".