הפגזנות טורקיות בסוריה, אתמול
צילום: רויטרס

עיתונאי מאזור הקרבות בצפון סוריה לכאן חדשות: "טראמפ בוגד"

העיתונאי רידואן בזאר שנמצא בצפון המדינה: "בטחו מאוד בכוחות האמריקניים. רואים בטאמרפ כמי שעזב אזרחים חסרי הגנה כטרף קל"
רועי קייס, עומרי חיים
11 באוקטובר 2019
02:35

התקיפה הטורקית בסוריה: רידואן בזאר, עיתונאי בתל אבייד שבצפון סוריה, אמר הערב (חמישי) בשיחה עם כאן חדשות: "בטחו מאוד בכוחות האמריקניים, אך כעת הם רואים בטראמפ בוגד. רואים אותו כמי שעזב אזרחים חסרי הגנה כטרף קל". את הדברים אמר בהתייחס לתקיפה הטורקית בסוריה, ולהודעת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על הסגת הכוחות האמריקניים מסוריה.


הנשיא טראמפ התייחס למצב בבמדינה ואמר: "ישנן שלוש אפשרויות לפתרון המשבר בסוריה - האופציה הראשונה היא לשלוח אלפי חיילים ולנצח בצורה צבאית, "להכות" את טורקיה כלכלית ולהחיל עליה סנקציות או לתווך בין הכורדים לטורקים".

בזאר סיפר על האווירה הכללית השורה באזורים שהותקפו ואמר כי "המצב קשה מאוד, במיוחד מבחינה הומניטרית. על אף עקירה של חלק או רוב המשפחות מאל אבייד, ישנן כמה משפחות שנמצאות בתוך העיר. היו כאן אמש עימותים במעבר הגבול והפצצות מתמשכות לעבר העיר באמצעות מטוסים ותותחים כבדים. ההחלטה על נסיגת הכוחות האמריקניים וקבלת ההחלטה של הטורקים להפציץ או לפלוש לתוך תל אבייד - היו בזויות מאוד".


 

בהתייחס להסגת הכוחות האמריקניים מהמדינה אמר: "זה גרם להשפעה שלילית על אנשי האזור. האנשים בטחו מאוד בכוחות האמריקניים, אך כעת הם אומרים שארה"ב בגדה בכוחות הכורדיים, בגדה בעם הכורדי ובעמים הנמצאים במזרח הפרת, מכיוון שהם הבטיחו להם שישמרו עליהם מפני הכיבוש הטורקי".

העיתונאי סיפר כי הדאגה של האזרחים הסורים נובעת גם מכך ש"ראו מה עשו הפלגים האסלאמיים החמושים שנתמכים ע'ל ידי אנקרה בעפרין. ראו את כל ההרג, החטיפות, דרישות הכופר, הגניבות בבתי האזרחים וגירושם בכפייה". לדבריו, "ארדואן היום מנסה להרוג את הכורדים באזור, מנסה לגרש, להרוס ולהשמיד את הכורדים".

בזאר הוסיף כי "העם הכורדי, העמים שממזרח לנהר פרת, קוראים לעולם החופשי, קוראים לאו''ם ולאיחוד האירופי לסייע להם ולהציל אותם מהשמדה. השמדה ורצח מידי חיילי החליפות האסלאמית הקרובה לדאעש - צבא ארדואן והפלגים האיסלאמיסטיים המזויינים הרדיקליים". נוסף על כך, לדבריו האזרחים דואגים גם כי "מה שקרה ב-2013: גירוש כפוי של הכורדים, רצח כורדים, וגניבת רכושם יקרה שוב. דואגים מאד מהשתיקה הבינלאומית".