אסד, ארדואן וטראמפ
צילום: אי-פי

טראמפ הורה לפנות מיד כ-1,000 חיילים אמריקנים מצפון סוריה

שר ההגנה מארק אספר הודיע כי ההחלטה התקבלה בעיקר בשל התרחבות המבצע הצבאי של טורקיה בצפון סוריה ובעקבות הדיווח שכוחות הצבא הסורי נעים צפונה. "הכוחות האמריקניים עלולים למצוא עצמם לכודים בין שני צבאות יריבים וזה מצב שאסור להיקלע אליו", אמר בריאיון ל-CBS
מערכת כאן חדשות
14 באוקטובר 2019
06:33

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הורה לפנות מיד כ-1,000 חיילים אמריקנים מצפון סוריה - כמעט כל הכוח הקרקעי של הצבא האמריקני בצפון-מזרח המדינה. בשלב זה לא ברור מה ייעשה עם כמה מאות חיילים אמריקנים המוצבים בבסיס בתנף בדרום סוריה, ליד מפגש הגבולות עם עיראק ועם ירדן.

שר ההגנה של ארצות הברית, מארק אספר, הודיע על הכוונה להסיג את מאות החיילים האמריקנים כבר אתמול (ראשון), בריאיון לרשת CBS, אך לא ציין מתי בדיוק תתבצע הנסיגה. כעת מתברר, כאמור, כי הממשל האמריקני מתכוון ליישם את ההחלטה באופן מיידי.

לפי אספר, ההחלטה התקבלה בעיקר בשל התרחבות המבצע הצבאי של טורקיה בצפון סוריה ובעקבות הדיווח שכוחות הצבא הסורי נעים צפונה כדי למנוע את התקדמותם. "הכוחות האמריקניים עלולים למצוא עצמם לכודים בין שני צבאות יריבים וזה מצב שאסור להיקלע אליו", אמר אספר בריאיון. שר ההגנה האמריקני הוסיף כי המצב בצפון-מזרח סוריה נורא וכי האחריות מוטלת על הטורקים. "למרות התנגדותנו, הם החליטו לפתוח במבצע הצבאי הקרקעי בשטח סוריה, וביממה האחרונה למדנו שככל הנראה הם מתכוונים להרחיבו דרומה ומערבה", אמר אספר.

אמש דיווחו כלי התקשורת הממלכתיים בדמשק כי סוריה משנעת כוחות צבא לעבר גבולה הצפוני, על מנת להיאבק בפלישה הטורקית לשטחה. הממשל הכורדי בצפון סוריה מסר כי הגיע להסכם עם משטר אסד, שלפיו הצבא הסורי יתפרס לאורך הגבול עם טורקיה כדי לסייע ללוחמים הכורדים.

יועצו של נשיא טורקיה, יאסין אקטאי, אמר בתגובה ראשונה למהלך כי כוחות ארצו יתנגדו לצבא הסורי, אם ייכנס לצפון מזרח המדינה. בריאיון לרשת ספוטניק תהה אקטאי: "אם צבא המשטר הסורי מסוגל להחזיר את הביטחון לאזור, למה המתין עד עכשיו?".

מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם דיווח אתמול כי בחמשת ימי המבצע הטורקי נהרגו כ-170 כורדים, כשליש מהם אזרחים. נהרגו גם שמונה חיילים טורקים, וכ-80 מאנשי המיליציות המסייעות לצבא טורקיה.

עוד דיווח מרכז המעקב כי הכוחות הטורקיים ופלגי המורדים הנאמנים לו השתלטו על עיירת הגבול החשובה תל אבייד מידי הכוחות הכורדיים. לפי הדיווח, הכוחות הטורקיים ופלגי המורדים הנאמנים לו השתלטו כבר על 40 אזורים וכפרים באותו מרחב, כולל בעיירת הגבול החשובה ראס אל-עין, שנשיא טורקיה הכריז על שליטה בה מוקדם יותר.

בתוך כך, הקבינט הביטחוני של ממשלת צרפת שהתכנס הלילה החליט לנקוט בשעות הקרובות אמצעים כדי להבטיח את ביטחונם של אנשי הסגל הצרפתים - חיילים ואזרחים - שנמצאים באזור הקרבות. זאת במסגרת השתתפותם בקואליציה הבינלאומית נגד דאעש או בפעילות הומניטרית. מקורות בפריז אמרו כי הדבר עשוי להיות כרוך בהפעלת כוחות צבאיים נוספים.