סופת ברקים בירושלים
יוסי זמיר, פלאש 90

פגיעת ברק - איך זה קורה וכיצד להיזהר?

זרם חשמלי מהברק עלול לגרום לפציעה או מוות, בדרך כלל כתוצאה מכוויות, שיתוק מערכת הנשימה או פגיעה בלב. כאשר מתחוללת סופת ברקים מומלץ להגיע למקום מחסה ולהימצא במקום נמוך
דקלה אהרון שפרן ושרון וכסלר
15 באוקטובר 2019
17:30

חמישה בני אדם נפצעו היום (שלישי) מפגיעת ברק בחוף זיקים שבדרום. מה קורה כאשר נפגעים מברק, וכיצד אפשר להיזהר? 

אף שהמערכת אופיינית לעונות מעבר - החום על הקרקע והקור בשכבות הגבוהות, בתוספת לחות, יוצרים אי יציבות גדולה שמאפשרת לסופות הרעמים והברקים להתקיים. ברק הוא תופעה אקלימית שבה חשמל סטטי שהצטבר בעננים פורק מטען כלפי האדמה או כלפי ענן אחר. איך זה קורה? בחלק התחתון של ענני סערה נוצר מטען חשמלי שלילי וריכוז גבוה יחסית של אלקטרונים שנעים לעבר הקרקע. האוויר משמש כמוליך והזרם החשמלי מתפרק - מה שאנחנו רואים כהבזק גדול. פגיעת הברק היא מכת חשמל שבה מועבר זרם חשמלי בעל מתח גבוה מאוד מהאוויר אל הגוף שנפגע. מדי שנה נהרגים ברחבי העולם בין 6,000 ל-24,000 בני אדם מפגיעות ברק, ומספר דומה לזה נפצעים.

כאשר זרם חשמלי מהברק פוגע באדם הוא עלול לגרום לפציעה או מוות, בדרך כלל כתוצאה מכוויות במקום כניסתו של זרם הברק לגוף ובמקום יציאתו, שיתוק מערכת הנשימה או פגיעה בלב. כאשר מתחוללת סופת ברקים מומלץ להגיע למקום מחסה ולא להישאר בשטח פתוח. יש להימצא במקום נמוך ככל האפשר ולנסות לצמצם ככל האפשר את המגע עם הקרקע.