יזהר אשדות

שאלון לשבת עם יזהר אשדות

האלבום הכי טוב שהוא שמע לאחרונה, השיר שהוא הכי גאה בו ומה עורר בו את הרצון להיות מפיק מוזיקלי? יזהר אשדות מתארח בשאלון לשבת שלנו
מערכת כאן
18 באוקטובר 2019
06:00

מדי שישי נפרסם כאן "שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את יזהר אשדות.

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו?
כבר היו לי כמה אלבומים בגיל 12, אבל אז ביקשתי וקיבלתי מהורי את האלבום המשולש של פסטיבל וודסטוק, שהכיר לי בבת אחת את כמה מהאמנים שהשפיעו עלי במיוחד בשנים הבאות, בעיקר ג׳ימי הנדריקס ו-The Who, וחשף בפני את הרוק במלוא הדרו.

מה הוא האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?
האלבום החדש של Richard Dawson, סינגר-סונגרייטר אנגלי. דוסון הוא לא יוצר/זמר מהסוג הבכייני-סנטימנטלי-פופי ששוטף את אנגליה בעשור האחרון, מאז ג׳יימס בלאנט ועד אד שירן. דוסון, יחד עם גאי גארווי מ-Elbow, שומר על הגחלת שהתחילה עם ניק דרייק והמשיכה עם רוברט ווייאט. הוא מחובר לסאונד ולהלחנה המורכבת של להקות קאנטרברי של שנות השבעים (ספציפית Caravan). הטקסטים הישירים והכמעט נאיבים שלו מזכירים את הקולנוע של קן לואוצ׳ ואת כל מה שטוב באנגליה כשהיא מתגייסת למען צדק חברתי. הנה Jogging, אחד השירים החזקים באלבום, המילים בגוף הוידאו.


מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?
אני לא יודע מה זה הכי יפה, אבל יש כמה שירים שאני גאה בהם במיוחד.
אחד מהם הוא "קין קין", מתוך האלבום השני שלי. אחד הטקסטים הנשגבים של אלונה (קמחי, זוגתי) שכתבה אותו ימים ספורים לאחר מותו של קורט קוביין.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחלופין שיר שאתה מתחרט על פרסומו?
אני לא מצטער על אף שיר שכתבתי או פרסמתי, אבל יש כמה שירים שהשארתי מאחור כי הם לא רלוונטיים לי יותר. שיר כמו "רות" באלבום הראשון, למרות חינניותו.

אתה זוכר את הרגע שבו הבנת שתקדיש את חייך למוזיקה, שזה הייעוד שלך?
זה אף פעם לא רגע אחד, אלא תהליך שהולך ומתגבש. זה התחיל בגיל 11 כשבין-לילה הפסקתי להתעניין במטוסים והתחלתי להקשיב למצעד הפזמונים הלועזי. מיד אחר כך התחלתי לנגן בגיטרה ומשם זה הלך והתהדק סביבי. אני כן זוכר את עצמי מקשיב לאלבום "לילה באופרה" של קווין בגיל 16 ומבין בפעם הראשונה את חשיבותו של המפיק המוסיקלי ואת הרצון שלי להפוך את זה למקצוע שלי.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאתה צריך לפרוש ולוותר על החלום?
משברי יצירה וכפירה באמונה תמיד היו ותמיד גם יהיו. יש רגעים שאני לא בטוח שאי פעם אכתוב עוד שיר.

לו כל אוסף המוסיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מציל ולמה?
כבר שנים שאין לי אוסף מוסיקה. הכל בספוטיפיי.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?
עם כל האהבה העצומה שיש לי לקולנוע, כתבתי מעט מאוד מוסיקה לסרטים. כנראה שקשה לי להיות מרכיב בתוך יצירה של מישהו אחר.

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
אין אחד כזה, אבל כשפתאום צץ שיר חדש ומציף את היקום, בדרך כלל להיט פופ, זה מרגש ומשמח אותי. לאחרונה היה זה Old Town Road.

לו לא היית מוזיקאי, מה היית?
תלוי מתי שאלו אותי. בגיל 11: טייס, בגיל 16: ביוכימאי. היום אני כבר מושקע כל כך במוסיקה ועם כל הסקרנות ויכולת הלמידה שלי בנושאים חדשים לי כמו קולנוע ואלקטרוניקה, לעולם לא יהיה לי הנסיון והתובנות המקצועיות שיש לי כמוזיקאי.

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?
זה מיותר בעיניי. הלוויה היא אירוע פרידה קשה ואני לא רואה צורך לייפות אותו.