שלט הכניסה ליישוב יצהר

פרסום ראשון: לפני תקיפת הלוחמים החליטה הנהגת יצהר להקפיא את הקשר עם צה"ל

בהודעה שפרסמה מזכירות היישוב פחות מ-48 שעות לפני תקיפת כוח גולני, הכריזה הנהגת היישוב על הקפאת הקשר הקהילתי עם הצבא מדרגת מח"ט ומעלה. ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן: "מדובר בנוער בסיכון שמגיע מחוץ לשומרון, הם לא חלק מאיתנו"
כרמל דנגור
22 באוקטובר 2019
09:01

פחות מ-48 שעות לפני תקיפת לוחמי גולני בידי נערי גבעות בלילה של יום שישי, הודיעה הנהגת יצהר לתושבים על הקפאת הקשר עם צה"ל, מדרגת מח"ט ומעלה. ‏כך פורסם הבוקר (שלישי) בתוכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב.

ההחלטה של הנהגת היישוב הגיעה בעקבות צו הרחקה מנהלי שקיבל נריה זארוג, תושב גבעת קומי אורי, הסמוכה ליצהר. תקיפת הלוחמים שהתרחשה אחרי ההחלטה ונחשפה שלשום בכאן חדשות טרפה את הקלפים, וההנהגה קראה לראשונה לנוער הגבעות לעזוב את היישוב.

דובר היישוב יצהר, אברהם בנימין, התייחס לנושא בריאיון לתוכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב והסביר כי "אנחנו חברים טובים אבל יש לנו בעיה, שמערכת הביטחון ואנחנו שמים אצבע לכיוון שירות הביטחון הכללי. לצערנו מכיוון שיש פה החלטה לזרוק תושב מהיישוב שהוא בשר מבשרה של היישוב, זה דבר שאנחנו לא יכולים לקבל בצורה הלא דמוקרטית והאגרסיבית שבה הדבר הזה נעשה, ולכן דיברנו על הקפאה של קשר קהילתי". 

האזינו לריאיון עם אברהם בנימין

בריאיון ל"הבוקר הזה" בכאן רשת ב, התייחס הבוקר ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן לחשודים בתקיפת כוח צה"ל ואמר כי "מדובר בנוער בסיכון שמגיע מחוץ לשומרון, הם לא חלק מאיתנו". דגן הוסיף כי "מדובר במעשים קשים וחמורים, רוב תושבי יצהר הם אנשים טובים שלא רק מתנגדים לזה, הם קצינים ולוחמים בצה"ל".

אמש, שעה לאחר שהכריז צה"ל על גבעת קומי אורי שבה הותקף כוח גולני בתחילת השבוע על ידי פעילי ימין כשטח צבאי סגור - שוב תקפו במקום פעילי ימין את לוחמי צה"ל. נערי גבעות יידו אבנים ובקבוקי צבע לעבר לוחמי מג"ב במאחז. לוחם אחד נפגע מאבן ולא נזקק לטיפול רפואי. הכוח הגיב ברימוני הלם, אך לא עצר אף חשוד.

המתיחות בין פעילים ביצהר לכוחות צה"ל בגזרה החלה ביום רביעי האחרון, אז כוח של גולני הוקפץ לעימותים אלימים שפרצו בין מתיישבים לפלסטינים על רקע מסיק זיתים. לאחר העימותים, עצר כוח גולני קטין, תושב יצהר בחשד לתקיפה. החשוד שוחרר אתמול ממעצר. בחקירתו טען כי הותקף בידי מפקד הפלוגה במהלך המעצר.

אחרי תקופות ארוכות של עוינות ואפילו נתק בין הצדדים, התחדש הקשר בין צה"ל להנהגת יצהר בשנים האחרונות. רוב תושבי היישוב מתנגדים לפגיעה בכוחות הביטחון והביקורת של ההנהגה על האלימות היא חסרת תקדים, שכן לרוב לא נשמעים גינויים כלפי חוץ.