מאחז קומי אורי
צילום מסך

גבעת קומי אורי: המאחז ממנו יצאו תוקפי כוח גולני

אמנם מדובר במאחז חדש וקטן יחסית, אך בשנים האחרונות יצאו ממנו לא מעט פעולות אלימות נגד פלסטינים ורכוש פלסטיני בשומרון. מי מתגורר בו ועד כמה הוא נשען על היישוב יצהר?
רועי שרון
22 באוקטובר 2019
10:54

מאחז קומי אורי, המכונה גם "הכיפה הסרוגה", הוא מאחז חדש שהוקם בשנים האחרונות סמוך ליישוב יצהר. המאחז מורכב משבעה עד עשרה מבנים, בהם מתגוררות מספר משפחות וכמה רווקים, המכונים נוער גבעות. חלקם הגיעו אליו מיצהר וחלקם מחוץ ליצהר. מדובר בצעירים שהגיעו אל המאחז לאחר שהתגוררו במאחזים אחרים ונזרקו מהם, לגבי חלקם נדרש טיפול של שירותי הרווחה, חלקם על ידי שירות בתי הסוהר.

לפי שירות הביטחון הכללי מדובר במאחז שריכז בשנים האחרונות פעולות של תג מחיר, כמו פעולות אלימות נגד רכוש פלסטיני ונגד פלסטינים באזור יצהר ובאזור השומרון. באחת מהפעולות הללו נפגעה שוטרת מג"ב שפונתה מהמקום עם שבר בגולגולת. בנוסף היו שם אירועים של תקיפה של כוחות משמר הגבול.


המאחז כלול בתוך השטח המוניציפלי של יצהר. הוא לא מחובר ליישוב, אלא ממוקם על אחת הגבעות המקיפות אותו. כמו מאחזים אחרים שהוקמו ב-30  השנים האחרונות, המאחז נסמך על הישוב הסמוך אליו, וזוכה בעזרתו לשירותים מוניציפליים. כך למשל הישוב מספק לו תשתיות כמו חשמל, מים, שירותי ביטחון, וכדומה.