נתניהו בטקס האשכבה לשמגר, אוקטובר 2019
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

נתניהו בטקס האשכבה לשמגר: בית המשפט חייב להישאר רשות עצמאית

ראש הממשלה נפרד מנשיא בית המשפט העליון לשעבר ואמר: "נפרדים היום מעמוד האש של המשפט הישראלי". ריבלין: "מסור להגנה על זכויות האדם ושלטון החוק"
מערכת כאן חדשות
22 באוקטובר 2019
12:01
עודכן ב 14:15

ברחבת בית המשפט העליון נערך היום (שלישי) טקס הפרידה מנשיא בית המשפט העליון לשעבר מאיר שמגר. שמגר הלך לעולמו בסוף השבוע בגיל 94. ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לו ואמר: "אנו נפרדים היום מעמוד האש של המשפט הישראלי". נתניהו הוסיף בדבריו כי "בית המשפט חייב להישאר רשות עצמאית". 

"מאיר הבין והתפעם מכך שחזרנו למשפחת האומות ככוח עוצמתי ומשמעותי. הוא הבין שהחזרת החירות לעמנו מטילה עלינו אחריות כבדה", אמר נתניהו. "על כן הקדיש את חייו לבסס את אחת מעמודי התווך של קיומנו הריבוני. הוא תרם רבות לשרשרת היצירה המשפטית". הוא הוסיף: "הוא הבין שהמשפט הוא גוף חי ונושם. המשפט משתנה כפי שהחיים עצמם משתנים. גם האיזון בין שלוש הרשויות, מתעצב כל הזמן. מתח זה איננו פגם אלא מהות הדמוקרטיה". 

נשיא המדינה ראובן ריבלין נפרד משמגר ואמר בנאומו בטקס האשכבה: "היית מסור להגנה על זכויות האדם ושלטון החוק. עמדת על חשיבות האיזונים והריסונים בין הרשויות. איזונים שמטרתם למנוע היווצרות של כוח יתר שלטוני, באמצעות פיקוח ובקרה הדדיים. תפיסתך השיפוטית המחישה שוב ושוב את עמדתך ואמונתך כי אין ניגוד בין יהודי לדמוקרטי, או בין לאומי לליברלי". 


דן שמגר, בנו של נשיא בית המשפט לשעבר, נשאל לפני טקס האשכבה מה חשב אביו לגבי המתקפות על המערכת המשפט בשנים האחרונות וענה: "אבי חזה בהתפתחויות, וראה את העולם משתנה, ונשאר מאמין גדול במערכת המשפט. הוא האמין שהיא תדע לשרוד כל אתגר".


הוא הוסיף כי "אבא האמין שהמערכת מורכבת מהרבה אנשים שעושים כמיטב יכולתם, ושהיא אינה תלויה באדם אחד ויחיד. גם כשידע שתרומתו היא משמעותית, הוא ידע שממשיכיו עשו עבודה נאמנה. לכן, אני חושב שאבא לא היה רואה בזה סוף של תקופה אלא חלק מההתפתחות ההיסטורית של מערכת המשפט".


ראש הממשלה לשעבר לשעבר אהוד ברק נפרד משמגר בכאן רשת ב ואמר בריאיון ליואב קרקובסקי בתוכנית "בחצי היום": "שמגר היה איש עם מנהיגות טבעית. היה לו ביטחון עצמי שקט, שעושה את הדברים הנכונים".