בני גנץ
צילום: פלאש 90

הכנסת תאבטח את גנץ כשיקבל את המנדט מהנשיא

יו"ר כחול לבן מכין את הקרקע למו"מ עם הליכוד לאחר קבלת המנדט, ולא מתכוון לתקוף את ראש הממשלה היוצא בנאומו מחר. נתניהו זימן את ראשי מפלגות בלוק ה-55 לפגישה
זאב קם
22 באוקטובר 2019
14:44
עודכן ב 17:32

יו"ר כחול לבן בני גנץ מתכוון לשאת מחר (רביעי) בבית הנשיא, בהנחה שיוזמן לקבל את המנדט, נאום ממלכתי, שבמהלכו הוא צפוי לשמור על כבודו של ראש הממשלה נתניהו ולא לתקוף אותו. זאת, כדי להכשיר את הקרקע לקראת שיחות המו"מ ולקראת זימון הליכוד ונתניהו לפגישת מו"מ. משמר הכנסת צפוי לאבטח את גנץ מרגע שיקבל את המנדט.

במקביל, החליטו בכחול לבן לרכך משמעותית את האיסור על חברי כנסת להתראיין והחליטו שהאיסור יהיה תקף רק עד טקס הענקת המנדט. לאחר הענקת המנדט יאפשרו בהדרגה לח"כים לחזור ולהתראיין.

נתניהו זימן למחר בצהריים את ראשי מפלגות בלוק ה-55  הכולל את המפלגות החרדיות וימינה לפגישה איתו, כפי שהוא עושה מפעם לפעם מאז הבחירות. בפגישה אמורים לגבש הסכמה לתגובה אחידה של כל מפלגה בבלוק למקרה שבו מתקבלת פנייה מכחול לבן ומבני גנץ להגיע לשיחות מו"מ.

מסתמן שהתשובה האחידה שיסכמו עליה כל ראשי מפלגות הבלוק תהיה הגעה לפגישה עם אנשי כחול לבן, לשם הנימוס בלבד. בכל פגישה כזו יבהירו נציגי כל אחת ממפלגות בלוק ה-55 לאנשי כחול לבן שמי שמייצג את מפלגות הבלוק זה רק צוות המו"מ של הליכוד ולא אף אחד אחר - בדומה לדברים שכתבה היום איילת שקד בטוויטר.

לרשותו של גנץ יעמדו 28 ימים בהם ינסה להרכיב ממשלה, זאת אחרי שאמש החזיר נתניהו את המנדט לנשיא ראובן (רובי) ריבלין. "מאז שקיבלתי את המנדט פעלתי ללא הרף, גם בגלוי וגם בסתר, כדי להקים ממשלת אחדות לאומית רחבה. זה מה שהעם רוצה וזה גם מה שישראל צריכה", אמר נתניהו בהודעה בה בישר על החזרת המנדט בעמודי הפייסבוק והטוויטר שלו. ראש הממשלה תלה את כשלונו בהרכבת הממשלה בסירובו של גנץ להיפגש עימו למשא ומתן והוסיף: "במהלך השבועות האחרונים עשיתי כל מאמץ כדי להביא את בני גנץ לשולחן המשא ומתן, לצערי הוא סרב. הוא סירב למתווה הנשיא, אחר כך סירב להיפגש איתי, אחר כך סרב לשלוח את צוות המשא ומתן שלו ולבסוף סירב לדון במתווה שהצעתי".


לראשונה מאז שנת 1999, תהיינה המפלגות המרכיבות את הרשימה המשותפת חלק משיחות המשא ומתן הקואליציוני. כמו יתר סיעות הבית, תוזמן הסיעה לשולחן הדיונים. כך דווח הבוקר ב"הבוקר הזה" בכאן רשת ב. עם זאת, בסביבתו של יו"ר כחול לבן סירבו להתחייב בקולם כי חברי הכנסת הערבים יוכלו להיות חלק מהממשלה.