ארכיון
צילום: יונתן זינדל, אבשלום שושני, פלאש 90

תוכנית הפעולה של גנץ לאחר שיקבל את המנדט

בבית הנשיא הודיעו רשמית שהמנדט יימסר ליו"ר כחול לבן מחר בערב. גנץ שוקל לא לנהל משא ומתן ישיר מול נתניהו אלא לפנות ישירות לראשי סיעות הימין האחרות
מיכאל שמש
22 באוקטובר 2019
20:02

כיצד יפעל יו"ר כחול לבן בני גנץ עם קבלת המנדט להרכבת הממשלה מהנשיא? בסביבת גנץ שוקלים בשלב הראשון לא לנהל משא ומתן ישיר מול ראש הממשלה היוצא בנימין נתניהו, אלא מול צוות הליכוד. בבית הנשיא הודיעו הערב (שלישי) רשמית כי המנדט להרכבת הממשלה יימסר מחר בערב לגנץ.


ייתכן שהצעד הזה הוא חלק ממהלך רחב יותר לערער על מנהיגותו של נתניהו. גנץ ינסה לפנות באופן ישיר לראשי הסיעות האחרות. הבוקר הוא התייחס להזדמנות שיקבל את המנדט להרכבת הממשלה: "אנחנו אופטימיים תמיד, זו שיטת חיים. פסימיים ואופטימיים מתים אותו דבר". גנץ יהיה הראשון זה עשור שמקבל את המנדט להרכבת הממשלה, שהוא לא נתניהו. 

בהודעת בית הנשיא נאמר כי מנכ״ל בית הנשיא הראל טובי ערך הערב שיחות עם כלל סיעות הכנסת בבקשת מענה לפניה שנעשתה אליהן הבוקר, באשר לעמדתם בנוגע למועמד אליו יעבור המנדט. "לאחר קבלת תשובת הסיעות, שלפיה נותרו כולן בעמדתן הראשונית, החליט הנשיא להטיל את התפקיד על יו״ר מפלגת כחול לבן בני גנץ מחר בשעה 20:00", נכתב בהודעה. לאחר החתימה על כתב המינוי, יישאו הנשיא וגנץ דברים באולם בית הנשיא.


בישראל ביתנו אמרו בתגובה לפנייה מבית הנשיא: "לא נמליץ על אף אחד מהמועמדים להרכיב את הממשלה. יש צורך בהקמת ממשלת אחדות לאומית רחבה. לכן, אין שאלה מי יעמוד בראשות הממשלה, אלא מה תהיה מדיניות הממשלה שתקום". ראשי הימין החדש, איילת שקד ונפתלי בנט, אמרו: "המועמד שלנו לראשות הממשלה הוא בנימין נתניהו שעומד בראש מחנה הימין".

בפגישת ראשי מפלגות בלוק ה-55 מחר אצל נתניהו, צפויה להתגבש הסכמה לתגובה אחידה של המפלגות לפנייה אפשרית מגנץ להגיע לשיחות מו"מ. מסתמן שיוסכם כי נציגי המפלגות יגיעו לפגישה עם אנשי כחול לבן לשם הנימוס בלבד, אך יבהירו בה שמייצג הבלוק הוא רק צוות המו"מ של הליכוד.

בתוך כך, חבר הכנסת אחמד טיבי מהרשימה המשותפת התייחס בריאיון לכאן 11 לאפשרות שגנץ יקים ממשלת מיעוט, בתמיכת הרשימה המשותפת מבחוץ: "אנחנו רוצים להיות חלק מהמאמץ לסיים את תפקידו ההיסטורי של נתניהו, אנחנו בכיוון לדעתי".