יעקב ליצמן, בני גנץ, בנימין נתניהו
צילום: יונתן זינדל, הדס פרוש, פלאש 90

גנץ: נדבר עם החרדים; ליצמן: לא מעוניינים

ליצמן נימק את סירובו להיפגש בכך שהליכוד מייצג את סיעתו כחלק מגוש הימין. יו"ר כחול לבן ייפגש בימים הקרובים עם רה"מ וסיכם גם להיפגש עם חברי הכנסת עודה וטיבי מהרשימה המשותפת
מיכאל שמש ויואב קרקובסקי
23 באוקטובר 2019
21:57
עודכן ב 23:46

המו"מ יוצא לדרך: אחרי קבלת המנדט להרכבת הממשלה, יו"ר כחול לבן בני גנץ שוחח הערב (רביעי) עם ראשי המפלגות החברות בגוש הימין. בשיחת טלפון שקיים גנץ עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, הדגיש את רצונו בהקמתה של ממשלת אחדות ליברלית רחבה. ראש הממשלה נתניהו הבהיר לגנץ שהוא מנהל את המשא ומתן בשם כל 55 חברי גוש הימין. בהודעה שפרסם הליכוד נמסר כי השניים סיכמו להיפגש בימים הקרובים. בהודעה שפרסמה כחול לבן נמסר כי נתניהו השיב שיחזור אליו בנושא, אולם אחר כך נמסר גם כן כי סיכמו להיפגש. 

יו"ר אגודת ישראל וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן סירב להיפגש עימו בטענה כי הליכוד מייצג אותם כחלק מבלוק הימין. יו"ר הימין החדש, ח"כ איילת שקד, סירבה להיפגש עם גנץ ואמרה כי תנהל את המשא ומתן אך ורק באמצעות הצוות של הליכוד.

יו"ר ש"ס, אריה דרעי, אמר לגנץ שתנועתו הסמיכה את צוות המו"מ של הליכוד לנהל את המגעים עם כחול לבן. הוא ציין שממשלת אחדות רחבה על פי מתווה הנשיא היא הדרך היחידה להקים ממשלה יציבה שתפעל לפיוס לאומי ולאיחוד העם.

בליכוד בירכו הערב על קריאתו החוזרת של הנשיא ריבלין להקים ממשלת אחדות לאומית רחבה על פי המתווה שהציע. בהודעה שפרסמה המפלגה נכתב כי "מתווה הנשיא הוא הדרך היחידה להקים ממשלת אחדות ולמנוע בחירות".

במפלגת ישראל ביתנו אומרים כי מחוייבותם אינה לכחול לבן או לליכוד, אלא לציבור הבוחרים שלה. בהודעה שפרסמה המפלגה נכתב: "נעשה הכל למנוע סבב בחירות נוסף ולהקים ממשלת אחדות שתורכב מישראל ביתנו, מהליכוד ומכחול לבן".

צוות המשא ומתן של כחול לבן קבע פגישות ראשונות עם צוותים של כמה מהמפלגות. ביום ראשון בצוהריים ייפגשו הצוותים של כחול לבן והליכוד. שעתיים לאחר מכן, נקבעה פגישה עם הצוות של ישראל ביתנו. ביום שלישי יקיים הצוות של כחול לבן פגישות עם נציגי העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי. כל הפגישות יהיו בכפר המכביה ברמת גן. גנץ סיכם להיפגש בימים הקרובים גם עם יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה, ועם ראש סיעת הרשימה המשותפת ח"כ אחמד טיבי.

מוקדם יותר הערב אמר גנץ בנאומו בבית הנשיא כי "בבית של כחול לבן יש מקום לכול מרכיבי החברה הישראלית". הוא פנה לחרדים "עימם עלינו לשבת ולדבר כאחים", לאנשי הציונות הדתית "הנכונים לכול משימה לאומית", לאזרחים הערבים "שזכאים לביטחון אישי", לדרוזים "שזכאים לשוויון ולא רק בצה"ל" ולבני קהילת הלהט"ב "שזכאים לחיות פה מאושרים ככל אחד אחר".

"זהו זמן קצר ואלו ימים הרי גורל", אמר הערב נשיא המדינה ראובן ריבלין. הוא הוסיף כי "ניתן להקים ממשלה". לדבריו "אין שום הצדקה לכפיית מערכת בחירות נוספת, שלישית במספר בתוך שנה, על הציבור הישראלי". ריבלין שב וקרא לאמץ את המתווה שהציג ואמר כי אף שאינו מושלם הוא סולל את הדרך להקמת ממשלה על פי תוצאות הבחירות וגודל הגושים.