הפינוי ליד יצהר, הבוקר

אחרי תקיפת החיילים: פונתה גבעה ליד יצהר

אחרי האלימות: גבעת "שבח הארץ" פונתה, הנהגת יצהר: "התנהלות דורסנית" • גורם ביטחוני: הודעת היישוב רק מחממת את האווירה
כרמל דנגור ורועי שרון
24 באוקטובר 2019
09:55
עודכן ב 11:37

אחרי האירועים האלימים ליד יצהר, כוחות משמר הגבול והמנהל האזרחי הרסו מבנים בגבעת "שבח הארץ" הסמוכה ליישוב וסמוכה למאחז "קומי אורי". בהנהגת היישוב תקפו: "מהלך אלים שפוגע במאמצי היישוב".

יחידת הפיקוח במנהל האזרחי פינתה שני מבני עץ ארעיים שהוצבו באופן בלתי חוקי במהלך הימים האחרונים בשטח B באזור יצהר. האכיפה בוצעה בהתאם לסמכויות והנהלים ובכפוף לשיקולים המבצעיים. המבנים שפונו אינם משמשים למגורים. במקום יש ציוד רב (שולחנות, ספסלים, כלים ועוד) שהוחרם על ידי הכוחות.

הכוחות בדרך לגבעה ליד יצהר, הבוקר

ביצהר תקפו בחריפות את המהלך וטענו כי ההריסה "פוגעת במאמצי היישוב להשבת השקט. היישוב הביע את עמדתו הנחרצת נגד הפגיעה בחיילים ודווקא משום כך, ההחלטה להרוס מבנים כאקט של ענישה היא התנהלות דורסנית ופסולה. צעד כזה רק מלבה את הרוחות, במקום להרגיע אותן".

לאור האירועים האחרונים ביצהר, גורם ביטחוני הדגיש ש"כל ניסיון לפגוע בלוחמים בפעילותם לאכיפת בנייה בלתי חוקית בגבעות יצהר תיענה באפס סובלנות". הגורם הוסיף שהודעת הנהגת היישוב בדבר הפינוי רק מחממת את האווירה ו"מוטב בשלב זה שיעסקו בהרגעת הרוחות ויאפשרו את פעילות הכוחות ללא הפרעה".


מי שהגיבה לדברים הייתה ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) וכתבה: "‏אולי עכשיו, כשהמנדט לא אצלו, התפנה נתניהו להיות שר הביטחון לאכוף את החוק ביצהר ולפנות את אותם מבנים בלתי חוקיים באזור, כפי שדרשתי ממנו במכתב השבוע".