ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד שתאייה
צילום: אי-פי

ראש הממשלה הפלסטיני מאיים להתפטר אם ייכפה עליו לאפשר ייבוא עגלים מישראל לרשות

פרסום ראשון: בכירים ברשות מפעילים לחץ על שתאייה שישנה את החלטתו. בישראל שוקלים שורת צעדים כדי ללחוץ על רמאללה בנושא. סוחרים פלסטיניים: המהלך – גזר דין מוות
גל ברגר
25 באוקטובר 2019
12:10

בישראל שוקלים לנקוט בשורת צעדים נגד הרשות הפלסטינית, אם זו לא תחזור בה מההחלטה להפסיק לייבא עגלים לשטחה, כך פורסם היום (שישי) בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. בעקבות כך ישנם חילוקי דעות קשים בהנהגה הפלסטינית על המהלך שהוביל ראש הממשלה הפלסטינית מוחמד שתאייה, שמאיים להתפטר אם יידרש לחזור בו מההחלטה.

מקורות פלסטיניים מסרו כי שניים מבכירי הרשות, ראש המודיעין הפלסטיני, מאג'ד פרג', וחוסיין א-שייח' פנו לאבו מאזן וראש בבקשה שיהפוך את ההחלטה. לדברי המקורות, שתאייה התרעם על התערבות השניים ורמז בשיחות סגורות כי יתפטר מתפקידו אם יאלצו אותו לחזור בו ולהתקפל מול הלחץ הישראלי. המתנגדים להחלטה ברמאללה אומרים שהיא התקבלה מבלי שנמצאה חלופה ראויה וללא כל היערכות של השוק הפלסטיני.

זאת בזמן שבישראל שוקלים להפסיק לאשר כניסת תרומות של סחורות, מוצרים וציוד לרשות הפלסטינית מחוץ לארץ. זאת בנוסף לעצירת ייצוא שמן הזית והתמרים מהרשות למדינות ערב. לכאן חדשות נודע שצעדים ראשונים בנושא עשויים להינקט כבר החל מהשבוע הבא.

הלחץ על שתאייה לשנות את החלטתו מופעל גם מהשטח. בעלי משחטות וקצביות בשטחים העלו מחירים, בחלק מהמקרים עד ל-25%, ומדווחים על מחסור חמור בעגלים בשוק הפלסטיני. הסוחרים בענף אומרים שהיה צריך לתת זמן היערכות סביר של כמה שנים כדי להכין את השוק לפני החלטה על צעד כזה. לדבריהם, האופן שבו ננקט המהלך מראש הוא בבחינת גזר דין מוות על הסוחרים הפלסטינים עצמם.

לפי דיווחים מרמאללה, קילו בשר עגל בשטחים עלה מ-45 שקלים לקילו ל-55 שקלים ואף יותר מכך. מחיר של עגל חי עלה בארבעה שקלים על כל קילו ממשקלו – תוספת מחיר של 1,000 עד 1,600 שקלים לכל עגל. כ-90% אחוזים מבשר העגלים הנצרך בשטחים מגיע מחקלאים ישראלים המוכרים לרשות. מדובר בעגלים המיובאים מחו"ל, שמגודלים ומפוטמים בישראל בטרם העברתם לשחיטה