ארכיון
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

האישומים באסון השיטפון: הסעיפים והראיות החריגים

התיק חריג גם בכך שמסתמכים בו בעיקר על הודעות וואטסאפ ועל מחקרי תקשורת כדי להוכיח את מודעות הנאשמים לסיכון. העונש על עבירת המתה בקלות דעת - עד 12 שנות מאסר לכל סעיף
תמר אלמוג
28 באוקטובר 2019
22:23

כתב האישום נגד ראש מכינת בני ציון יובל כהאן והמדריך אביב ברדיצ'ב בפרשת האסון בנחל צפית הוא אחד מכתבי האישום הראשונים בארץ בעבירה של המתה בקלות דעת, שלא בקשר לתאונת דרכים. נדיר ביותר שיש כתב אישום בגין מוות בטיול.


התיק הזה חריג גם בכך שמסתמכים בו בעיקר על הודעות וואטסאפ ועל מחקרי תקשורת כדי להוכיח את מודעות הנאשמים לסיכון. החקירה בתיק התנהלה בחשד להריגה, אך עבירה זו למעשה הורדה מספר החוקים, ועל כן הוחלט בפרקליטות להאשים את השניים בעבירה של המתה בקלות דעת, שדינה עד 12 שנות מאסר בגין כל סעיף, ולא 20 כפי שהיה.

עם זאת, אם תהיה הרשעה, לא צפויים להינתן לשניים עונשים על כל סעיף במצטבר, אלא הכל או הרוב המכריע בחופף.

בכתב האישום נכתב שלמרות סכנת השיטפון הברורה והמיידית, שהייתה ידועה לנאשמים, והתרעות חוזרות ונשנות שהגיעו לידיעתם – הם לא ביטלו את הטיול שתוכנן באזור. "במעשיהם ובמחדליהם האסורים, גרמו הנאשמים למותם של עשרה מחברי הקבוצה ולחבלה חמורה של שני המועמדים לגיוס, בקלות דעת, וזאת כשהם נוטלים סיכון בלתי סביר לגרימת התוצאות הקשות האמורות, מתוך תקווה להצליח למנוע אותן", נאמר בכתב האישום.

מהפרטים שפורסמו בכתב האישום נכתב שהובא לידיעת השניים כי כל הטיולים של משרד החינוך באזור בוטלו מחשש לשיטפונות. בנוסף מפקד יחידת חילוץ ערבה המליץ לוותר על הטיול, אך הנאשמים התעלמו מעמדתו. אחת המדריכות במכינה, שהייתה אחראית על הכנת הטיול, הפצירה בהם לא לקיימו וכאהן כתב בקבוצת ווטסאפ של צוות הטיול כי "הדבר היחיד שיכול לקרות זה שלא ייצאו לטיול ולא יראו שיטפון".

כמו כן, הובא לידיעת הנאשמים מידע קונקרטי מחברת חיזוי מזג אוויר "מטאוטק", שנשכרה על ידי המכינה לשם מתן מידע אודות מזג האוויר, שלפיו ביום הטיול קיים חשש כבד לשיטפונות בנחלי האזור, אולם הנאשמים התעלמו גם ממידע זה. 

בנוסף לכך, עולה שכמה ימים לפני הטיול הוחלט לדחות את הגיבוש למועד מאוחר יותר. אך מנהל המכינה כאהן לא היה מרוצה מההחלטה וביקש שהחניכים יביאו ציוד לגשם. הוא שלח הודעות מרגיעות בקבוצה המתעלמות מהסכנה הצפויה, ובהן כתב בין היתר: "מקסימום יראו שיטפון בצאלים שזה אחלה".

בעקבות המחדלים שצוינו בכתב האישום, קבוצת המועמדים למכינה וחניכיה נכנסה לתוך ערוץ נחל צפית, הגיעה לקטע המצוקי הצר של הנחל – ובשלב זה נפגעה על ידי שיטפון חזק מאוד. כתוצאה מכך נהרגו עשרה מהמועמדים למכינה וחניכיה, ושני חניכים נוספים נחבלו חבלות חמורות ואושפזו בבית החולים.