יועצי ראש הממשלה אוריך וגולן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המשטרה לא תעיין בטלפונים של יועצי רה"מ עד יום חמישי

החשד להטרדת עד המדינה פילבר: בימ"ש השלום בת"א קיבל את בקשת פרקליטי היועצים. הפרקליטות: "יש לקדם את החקירה במהירות הראויה"
רועי ינובסקי
31 באוקטובר 2019
12:52
עודכן ב 19:51

חקירת החשד להטרדת עד המדינה שלמה פילבר: בית המשפט השלום בתל אביב קיבלה הערב (חמישי) את בקשת עורכי הדין של יועצי ראש הממשלה בנימין נתניהו כי המשטרה לא תוכל לבצע חיפושים בניידי היועצים לפחות עד יום חמישי הבא. הפרקליטות: "יש לקדם את החקירה במהירות הראויה".

הבוקר הגיעו פרקליטי היועצים להסכמה עם המשטרה בנוגע לעיכוב ביצוע החלטת בית המשפט באשר לחיפוש בטלפונים עד לדיון בערעור שיתקיים רק באמצע שבוע הבא. על פי ההסדר, המשטרה לא תעיין בטלפונים המוחרמים עד לקיום הדיון.

עורך הדין ליאור אפשטיין שמייצג את יועץ הקריאטיב שנחקר בפרשה, ישראל איינהורן, התייחס הבוקר בריאיון לכאן רשת ב לפרשה: "המשטרה היא העצורה האמיתית בתיק הזה, אם לא הייתה פרקליטות - המשטרה והסניגורים היו גומרים את הדברים ביניהם". אפשטיין הוסיף כי "המשטרה פירשה פירוש יצירתי לחוק - מי שלא היה צריך לאפשר את זה זו הפרקליטות. המשטרה לא עשתה שום דבר רע".

עורך הדין עמית חדד, המייצג את יועץ ראש הממשלה עופר גולן, הגיב מוקדם יותר גם הוא להתפתחויות בריאיון לעמית סגל וירון דקל בכאן רשת ב. הוא טען כי האירוע שעליו נחקרים היועצים היה "חלק מקמפיין בחירות, פילבר הוא לא עד מדינה רגיל". במקביל, אחרי שיונתן אוריך הגיש תלונה במח"ש על רקע התנהלות המשטרה בפרשה, גם עופר גולן התלונן נגד חוקריו היום.

"בית המשפט קבע שהמשטרה עשתה מעשה שאסור לעשות, שורת מעשים פסולים", אמר חדד. על המקרה עצמו, בחודש אוגוסט, זמן קצר לפני הבחירות האחרונות, אמר חדד: "עד המדינה לא היה בבית, אותה משאית זה רכב ברסלב שבעיקר משמיע דברים שאמר פילבר בריאיונות. הדבר מתרחש במשך 10 דקות. שולחים את הסרטון לכתבים כדי שיפרסמו אותו. זה חלק מקמפיין בחירות. ככה לא נראית הטרדת עד. עושים את זה בחושך. אף אחד לא מתהדר בזה שמטרידים עד".

אמש אישר בית המשפט למשטרה לעניין בטלפונים של היועצים. לפי החלטת השופט, את החיפוש בטלפונים יבצע חוקר שלא שייך ליחידה החוקרת את החשדות, והתוצאות יובאו לעיון בית המשפט בלבד, שיחליט על המשך ההליך. בית המשפט קיבל את הטענה כי נפלו פגמים בהתנהלות המשטרה במהלך חקירת החשודים, כשהחיפוש והתפיסה של הניידים בוצעו בלי שיהיה צו מיוחד מראש. בנוסף, עבר זמן רב בין התלונה לבין החקירה. עוד ציין השופט כי דרישת החוקרים מעופר גולן לחזור לרכבו ולהביא את הנייד מוכיחה שתוכנית החקירה כללה חדירה לנייד.

בצעד יוצא דופן, הופיע בדיון ראש מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה, הדוקטור חיים ויסמונסקי. בדרך כלל נציגי הפרקליטות לא מופיעים בבית המשפט בשלב החקירה. בתום הדיון הבהיר נציג הפרקליטות כי אין כל אינדיקציה למעורבות ראש הממשלה בנימין נתניהו בפרשה.