נגה ארז. צילום: Timo Kerber
Timo Kerber

שאלון לשבת עם נגה ארז

הרמיקס הכי טוב שהיא שמעה לאחרונה, השיר שתמיד ישפר את מצב רוחה, ואיזה אלבום גרם לה להבין שהיא חייבת לעשות מוזיקה בעצמה? נגה ארז מתארחת בשאלון לשבת שלנו
מערכת כאן
08 בנובמבר 2019
06:00

מדי שישי נפרסם כאן "שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את נגה ארז.

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו?
ביטלס. Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, כשהייתי בת 4. זה אלבום שהתנגן בבית הרבה מאוד. אבל אז בסלון היתה גם הטלוויזיה וגם המערכת סטריאו, וכל פעם היה צריך לריב על המקום. אחותי ראתה "היפים והאמיצים" ואני רציתי לשמוע מוזיקה ולרקוד. אחרי ריב וצעקות ההורים באו להפריד והחליטו שמוזיקה מנצחת טלוויזיה. ניגנתי את הדיסק עם התפוח השלם. תחושת ניצחון.
(מאז הטלוויזיה ניצחה את המוזיקה בכל כך הרבה מובנים).

מה הוא האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?
Not The News - Clarck Remix. רמיקס שהמפיק קלארק עשה לשיר מהפרויקט האחרון של תום יורק - אנימה. זה פשוט טוב ופראש ומעיף לי את המוח.

מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?
Sunday. זה שיר מהאלבום החדש שלי ואף אחד לא מכיר אותו כי הוא עוד לא יצא. אני ואורי רוסו (שותפי הנודע לשמצה) כתבנו אותו לפני שנתיים באיזה אולפן בברלין. הוא שיר כל כך יפה ועצוב. ועוד מעט כולם יכירו אותו ויסכימו. או לא.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחלופין שיר שאת מתחרטת על פירסומו?
אני לא מתעסקת בחרטות, כמו שאני לא מתעסקת בנוסטלגיה. אני בקושי שומעת שירים שיצאו, או רואה קליפים אחרי שהם יצאו. מאז ומתמיד הייתי ככה. אני תולשת את עצמי מביטויים של העבר בשיטתיות. גם הזכרון שלי לא מדהים. ההווה שלי היא ניסיון לשפר את העבר, אני יכולה רק לנסות לכתוב שירים הרבה יותר טובים.

את זוכרת את הרגע בו הבנת שתקדישי את חייך למוזיקה, שזה הייעוד שלך?
כששמעתי בפעם הראשונה את האלבום של פי ג'יי הארווי Let England Shake. לא הבנתי שזה הייעוד שלי, אבל הבנתי שאם אני לא אנסה לעשות משהו שנוגע בצורה דומה בחוויה שלי כאדם בעולם, יהיה לי מטען מאוד כבד לסחוב בחיים.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאת צריכה לפרוש ולוותר על החלום?
בטח, תקופות שלמות כאלה. לפעמים אני מתמסרת להקלה הגדולה, שכנראה תורגש אם אוריד מעצמי את המשימה הזאת. יש בזה הרבה עומס וזה מאוד חשוף. יש בזה אלמנט של חיטוט בפצעים. הרבה פעמים התגמול על העבודה הכל כך קשה, עקיף ולא נראה לעין, אם בכלל הוא קיים. אבל ככה זה. לא? לא היינו אוהבים אותה כל כך אם הייתה רק נחמדה אלינו כל הזמן.

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד, איזה אלבום היית מצילה ולמה?
Radiohead - In Rainbows. כי זה אלבום שממשיך לתת לי ולהתגלות בפני גם אחרי שהאזנתי לו קרוב לאלף פעם. אנרגיה בת קיימא.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?
כל סרט של ווס אנדרסון יבוא ממש טוב. לא בגלל שהמוזיקה שאני עושה היום תתאים לסרט כזה, להפך. אני אצטרך למצוא משהו עם שורש מאוד שונה ממני יצירתית. נונשלנט כזה, טיפל'ה ציני, אבל מאוד אסתטי ונוגע ללב.

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
Curtis Mayfield - Move On Up. השיר הזה הוא קודם כל שיר הנסיעה הכי טוב בעולם. פול ווליום על הכביש, חלון פתוח. הוא שיר שמח מאוד, על פניו, אבל אני במיוחד אוהבת אותו כי הוא לא שיר שמבטיח שיהיה טוב. הוא פשוט מאוד ריאלי. הוא אומר: יהיו סיבוכים. לא ילך חלק, במיוחד בהתחלה. אין כאן אשליות. אבל אף אחד לא יודע מה יהיה בעתיד. לכן, חשוב להתמקד בדרך שהחלום מתווה ולכוון למעלה. הכל נמצא בראש ועל כן, למרות שיש כאוס בחוץ, התפיסה של הכאוס וההתמודדות איתו היא בשליטה מלאה.

לו לא היית מוזיקאית, מה היית?
פוליטיקאית או אקטיביסטית. בגדול, הניסיון הוא להשפיע על אנשים. אם אי אפשר לעשות את זה ברמה הרוחנית או אפילו סתם לבדר, הייתי שמחה לעסוק במשהו שמשפר במשהו את החיים של אנשים.

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?
River Man של ניק דרייק. אני בכוונה לא אכנס פה למילים של השיר כי זה יהיה הסבר ארוך. אבל אם אני מפיקה את אירוע ההלוויה שלי, אני חושבת שזאת בחירה מעולה. שיר עצוב ונעים. ארוך מספיק כדי לסחוט דמעות שיחזיקו עד השנה אחרי. לגבי שיר השנה למותי, ארצה את Lucy In The Sky With Diamonds, שיהיה קצת יותר פאן.