מחאת פעילי אקלים נגד טראמפ, ארכיון
צילום: אי-פי

ארה"ב הודיעה לאו"ם: פורשים מהסכם האקלים

תהליך הנסיגה מהסכם פריז הבינלאומי יימשך שנה, ויושלם לאחר הבחירות לנשיאות בנובמבר 2020
מתי ברנהרט
05 בנובמבר 2019
01:16

ארצות הברית הודיעה אתמול (שני) רשמית לאו"ם כי בכוונתה לפרוש מהסכם פריז למאבק בהתחממות הגלובלית. זה הצעד הראשון בתהליך שיימשך שנה עד פרישתה הסופית שצפויה להיות יום לאחר הבחירות לנשיאות שייערכו ב-4 בנובמבר 2020.

ממשל אובמה חתם לראשונה על ההצטרפות להסכם הבינלאומי ב-2015, אז הבטיח קיצוץ של 28-26 אחוזים בפליטות גזי החממה במדינה עד 2025. בתוך כך, הבית הלבן ממשיך לבטל תקנות שאימץ ממשל אובמה לשמירה על איכות הסביבה. גורם רשמי בוושינגטון הודיע כי יבוטלו שתי מגבלות שהוטלו על תחנות כוח המופעלות בפחם.

קבוצות אקטיביסטיות בנושאי סביבה, אמרו כי הם מקווים שטראמפ יפסיד במרוץ לנשיאות, ושייבחר מועמד אחר שיחזיר את ארצות הברית להסכם פריז, תוך הצבת יעדים חדשים ונועזים יותר לצורך הצלחת המאבק הסביבתי.

הנשיא טראמפ הבטיח במסגרת קמפיין הבחירות שלו, על נסיגה מההסכם בטענה כי ההסכם יפגע בכלכלה, תוך שהוא משאיר מזהמים גדולים אחרים כמו סין שיגדילו את הפליטות המזהמות. יחד עם זאת, הוא ציין שהוא מחויב לחוק לפיו עליו להמתין עד ב-4 בנובמבר 2019 כדי להגיש את מסמכי היציאה. "מה שלא נעשה, זה להעניש את העם האמריקני תוך העשרת מזהמים זרים", אמר טראמפ בכנס תעשיית פצלי גז שהתקיים בפנסילבניה בחודש שעבר.