צילום מסך מתוך הטריילר לסרט על לאה צמל
עו"ד לאה צמל, מתוך הקדימון לסרט הדוקומנטי על חייה

המשנה ליועמ"ש: לראש עיריית מעלות תרשיחא אין סמכות לבטל את הקרנת הסרט על לאה צמל

במכתב שהעבירה לראש העירייה ולשרת התרבות כתבה דינה זילבר: "לא הובאה תשתית המבססת נסיבות כה חריגות וקיצוניות, שיאפשרו פגיעה בחופש הביטוי על דרך ביטול ההקרנה". בעקבות חוות הדעת של זילבר, קראה עמות דוקאביב לראש העיר לאפשר את ההקרנה
ורד פלמן ושני נחשוני
08 בנובמבר 2019
15:22

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר הודיעה כי אין זה בסמכותו של ראש עיריית מעלות תרשיחא ארקדי פומרנץ, לבטל את הקרנת הסרט "לאה צמל, עורכת דין" בספטיבל דוקאביב גליל. את חוות דעתה העבירה זילבר במכתב לעו"ד דן יקיר מהאגודה לזכויות האזרח, וגם לפומרנץ ולשרת התרבות מירי רגב.

זילבר כתבה כי "אין הרשות רשאית להתערב בתוכנן של פעילויות ציבוריות, ובתוך כך למשל לסנן או לסרב לקיימן משיקולים הקשורים בתוכן יצירת האומנות. כמו כן, לא הובאה תשתית המבססת נסיבות כה חריגות וקיצוניות שיאפשרו פגיעה בחופש הביטוי על דרך ביטול ההקרנה".

בעקבות חוות הדעת של זילבר שלחה עמותת דוקאביב מכתב לראש עיריית מעלות תרשיחא, ובו קראה לו לאפשר את הקרנת הסרט. כמו כן, לצד הקרנה חלופית של הסרט בקיבוץ כברי, פורום היוצרים התיעודיים יוזם הקרנה של הסרט הערב במעלות תרשיחא.

על ביטול הקרנת הסרט, העוקב אחר עבודתה של עורכת הדין המסייעת משפטית לעצורים פלסטינים, הורה ארקדי פומרנץ ביום רביעי האחרון, לבקשת השרה רגב. יום קודם לכן פנתה השרה בעניין לראש העיר וליועץ המשפטי לממשלה בטענה כי אין מקום להקרין סרטים חתרניים, כלשונה, במוסדות ציבור הנתמכים בכספי הציבור. רגב בירכה על ההחלטה של ראש העיר וקראה לראשי ערים נוספים "לגלות רגישות ומחוייבות ציבורית ולהיות מעורבים בוועדות ההיגוי של פסטיבלים ואירועי תרבות, המתקיימים במתקנים העירוניים ובמרחב הציבורי העירוני שעליהם הם מופקדים".