יו"ר ועדת הכספים משה גפני
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הבוקר: שיבושים במכללות בשל מחלוקת פוליטית

ביום שני צפויה שביתה אם לא תיפתר המחלוקת הפוליטית; יו"ר ועדת הכספים: הרפורמה מקפחת את המכללות החרדיות, ביקשתי תשובות ועדיין לא קיבלתי; משרד האוצר: "הפנייה התקציבית ממתינה לאישור ועדת הכספים"
לירן כוג'הינוף
10 בנובמבר 2019
06:58

30 מכללות טכנולוגיות בארץ ישבשו הבוקר (ראשון) את הלימודים ובכך ישפיעו על כ-30 אלף סטודנטים. הסיבה לכך היא מחלוקת פוליטית שמנעה העברת מיליוני שקלים לאותן מכללות, מה שיצר מצוקה תקציבית המאיימת על המשך פעילותן.

במכללות יקויימו היום אספות הסברה שיגרמו לשיבוש הלימודים, מחר צפויה שביתת אזהרה בין 08:00 ל-10:00 בבוקר וביום שלישי יתקיים כינוס חירום של פורום המכללות הטכנולוגיות שבו תתקבל החלטה על המשך המהלכים. יושבת ראש המכללות הטכנלוגיות, ד"ר יוכי פנחסי אדיב אמרה כי היא קוראת לראש הממשלה בנימין נתניהו: "להתערב מייד במשבר ולאפשר למכללות הטכנולוגיות להמשיך ולהתקיים". 

ברפורמת המכללות הטכנולוגיות, שהתקבלה בהחלטת ממשלה, נקבע כי 146 מיליון שקלים יוקצבו רק עבור מכללות טכנולוגיות המונות יותר מ-800 סטודנטים. בנוסף, נקבע כי 61 מיליון שקלים נוספים יועברו לאותן מכללות כתקציב שוטף המיועד לשכר מרצים, תשלום לספקים וניהול.

לטענת יושב ראש ועדת הכספים, חבר הכנסת משה גפני מיהדות התורה, אין אפילו מכללה חרדית אחת שעומדת בתנאי ה-800 סטודנטים. לכן הוא מסרב להעביר את הכסף על אף מה שנקבע בהחלטת הממשלה. לטענת גפני, הרפורמה מקפחת את המכללות החרדיות והסמינרים בהם לומדות נשים חרדיות.

מטעמו של חבר הכנסת גפני נמסר: "החלטת הממשלה קבעה גם שהמכללות הטכנולוגיות החרדיות יוחרגו ויתוקצבו כיון שאין ולא קיימת מכללה טכנולוגית חרדית עם 800 סטודנטים". לטענת גפני - הוא ביקש תשובות ועדיין לא קיבל. ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "הפנייה התקציבית הועברה לאישור ועדת הכספים כחלק מיישום הרפורמה וממתינה לאישורה".

תגיות:
שביתה