-
צילום: רועי אלימה, פלאש 90

בן 16 אושפז במחנה הקיץ - "הצופים" מסרבים לפרסם את דוח הפקת הלקחים

הנער הובהל לבית החולים במצב קשה בעקבות הרעלת מים. תנועת הנוער מסרבת לפרסם את הדוח כבר יותר מארבעה חודשים. אביו של הנער סיפר כי "הוא החל לפרכס, השבט לא ידע על האירוע". מהצופים נמסר: אנו עורכים תחקיר מקיף, הממצאים יוצגו בפני המשפחה
איציק זוארץ ולירן כוג'הינוף
11 בנובמבר 2019
10:23

תנועת הנוער "הצופים" מסרבת לפרסם דוח הפקת לקחים, על אירוע שבו אושפז נער בן 16 במצב קשה בעקבות הרעלת מים, כך פורסם הבוקר (שני) בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב. המקרה התרחש במהלך מחנה הקיץ של התנועה, שמסרבת לפרסם את הדוח כבר יותר מארבעה חודשים.

הנער, שהיה מדריך במחנה ועסק בהקמת מבינים בשטח, החל להרגיש רע ושתה כמויות גדולות של מים. בשלב מסוים הוא הודיע לאחראים כי הוא לא מרגיש טוב. הוא נשלח באוטובוס לתחנה המכזית בבאר שבע ללא בדיקה רפואית וללא הודעה להורים. כשהגיע הצעיר לביתו החל הפרכס ופונה לבית החולים. 

חיים בטש, אביו של הנער, סיפר בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" על מצב בנו: "הוא מוגבל בהרבה דברים, אנחנו עדיין מבררים את המשמעויות של הנזקים שנגרמו באירוע". בטש סיפר כי הוא הגיע לאסוף את בנו באותו היום מהתחנה המרכזית בבאר שבע, ושם לב שהוא מסוחרר: "ברגע שהוא הגיע הביתה הוא קרס והחל לפרכס. ניסינו להבין מהשבט מה קרה, הם לא ידעו לענות". 

האזינו לריאיון המלא עם חיים בטש, אביו של הנער שאושפז:

האב סיפר כי לאחר שהתעורר הנער ביקשו ההורים מהשבט לבצע תחקיר מהאירוע, לטענתם מהרגע הזה הטיפול בנושא התעכב ונגרר: "האמנו שהצופים ירצו לתחקר את זה יותר מאיתנו, לצערנו זה לא קרה". לבסוף הגישו ההורים תלונה למשטרה בגין רשלנות. 

ממשרד החינוך נמסר: "תנועת הצופים היא גוף הנתמך על ידי המשרד, ובהתאם לתקנת תנועות הנוער, התנועה אחראית לפעילות חניכי התנועה ולשלומם. האירוע אינו מוכר למשרד ונפעל לבדוק את פרטיו".

מהצופים נמסר בתגובה: "העניין נמצא בבדיקה, אנו עורכים תחקיר מקיף ובסופו יופקו לקחים ומסקנותיו יובאו כמובטח בפני משפחתו של הנער. חשוב להדגיש כי למחנות הקיץ יוצאים עשרות אלפי חניכים, ואנו ערבים לשלומם ולביטחונם של כל חניך וחניכה ופועלים על פי תקנים מחמירים של הרשויות המוסמכות".