חדר המלון שבו שהו הנערים הישראלים

סרטוני המין מקפריסין הופצו ברשת, המשטרה לא תחקור

20 נשים וגברים התלוננו: "יודעים שההפצה הייתה בניגוד לרצון הבחורה, התנהלות בלתי תקינה של המשטרה"
ורד פלמן
11 בנובמבר 2019
13:14

המשטרה החליטה שלא לחקור את הפצת הסרטונים בעלי תוכן מיני של התיירת הבריטית שטענה שנאנסה על ידי נערים ישראלים בקפריסין: על אף תלונה שהוגשה על ידי כ-20 נשים וגברים נגד הפצת הסרטונים מחדר המלון שבו שהו הנערים הישראלים שנחשדו באונס, במשטרה הוחלט לא לפתוח בחקירה. אחת המתלוננות: "לא יודעים אם היה אונס אבל כן הייתה הפצת סרטונים ללא הסכמתה החופשית של הבחורה".

בחודש אוגוסט הוגשה תלונה על ידי כ-20 נשים וגברים, לאחר שהופצו סרטונים שצולמו בזמן מעשים מיניים בחדר של הנערים הישראלים במלון באיה-נאפה. הנערים נעצרו ונחקרו בחשד לאונס, אך כעבור כמה ימים שוחררו בטענה לתלונת שווא.

המשטרה החליטה שלא לחקור את הפצת הסרטונים, למרות שעל פי החשד הם הופצו בידי ישראלים ומדובר בעבירה בישראל. על פי החוק חל איסור על הפצת תוכן מיני של אדם בלי הסכמתו או ידיעתו.

סיון מור, אחת ממגישות התלונה, תקפה את ההחלטה של המשטרה: "בכל פעם שניסינו לברר מה קורה עם התלונה התקשינו לקבל תשובות. אני כועסת ומאוכזבת".

"מדובר בהתנהלות בלתי תקינה בעליל של המשטרה", אמרה מור. "כל אזרח במדינת ישראל יודע ויודעת שהתבצעה עבירה. אנחנו לא יודעים בוודאות אם היה אונס או לא, אבל יודעים שהייתה הפצה של סרטונים בלי הסכמתה החופשית של הבחורה. החוק נועד למנוע הפצת סרטונים, שזאת תופעה שהולכת ומתגברת".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "לאחר שהנושא נבחן ונבדק בקפידה ולאחר התייעצות עם פרקליטות המדינה הוחלט שלא לחקור את מקרה הפצת הסרטון".

הצעירה הבריטית שבה וטענה בעדותה בבית המשפט בחודש שעבר כי נאנסה על ידי הצעירים הישראלים, וכי משטרת קפריסין אילצה אותה לחזור בה מתלונתה. בעדות שארכה שלוש שעות שאותה מסרה בחקירה נגדית בבית המשפט אמרה כי חתמה על הודאות שלא הבינה או קראה, משום שסברה שכך תוכל להשתחרר מהמשטרה. "חתמתי על דברים שלא הבנתי כי חשבתי שככה יתנו לי לצאת. על חלק מהמסמכים חתמתי בלי לראות מה כתוב בהם. הייתי בלחץ", טענה.

לדבריה, ההצהרה שלה כוללת טעויות באנגלית, שלעולם לא הייתה עושה. עוד סיפרה שהחוקר הראשי צעק עליה, עד שפרצה בבכי, ואף האשימה אותו ששיקר וסתרה חלקים בעדות שמסר לפני כן. באחד משלבי החקירה הציע לה החוקר לסיים את הפרשה בכך שהיא והישראלים ישובו לבתיהם. בשלב מסוים הטיח התובע בצעירה כי היא לא לוקחת תרופות ולא סובלת מפוסט טראומה.