ג'וליאן אסאנג'
צילום: אי-פי

לאחר שנפתחה מחדש: חקירת מייסד ויקיליקס בחשד לאונס נסגרה

החקירה החלה לראשונה ב-2010 אך נסגרה ב-2017, לטענת התובע בתיק לא ניתן היה להתקדם בבדיקה בזמן שג'וליאן אסאנג' התבצר בשגרירות אקוודור בלונדון. החקירה חודשה לאחר מעצרו בשגרירות מוקדם יותר השנה
איתמר מרגלית
19 בנובמבר 2019
16:15

החקירה נגד מייסד ויקיליקס ג'וליאן אסאנג' בחשד לאונס נסגרה היום (שלישי), כך הודיעה התביעה בשוודיה. חקירת האונס החלה לראשונה ב-2010 אך נסגרה ב-2017, לטענת התובע בתיק לא ניתן היה להתקדם בבדיקה בזמן שאסאנג' התבצר בשגרירות אקוודור בלונדון.

באפריל השנה נעצר מייסד ויקיליקס לאחר שאקוודור ביטלה את מעמד מבקש המקלט שלו ואפשרה למשטרת לונדון להיכנס לבניין השגרירות - וכך נפתחה חקירת החשד לאונס מחדש. במהלך חודש ספטמבר ראיינה התביעה שבעה עדים במטרה לקדם את החקירה, אך לבסוף הוחלט על סגירתה. 

כחודש לאחר מעצרו של אסאנג', הגיש משרד המשפטים האמריקני כתב אישום נגדו הכולל 17 סעיפים. במשרד המשפטים טענו כי מייסד ויקיליקס התעלם מהאזהרות, לפיהן פרסום המסמכים שמכילים שמות של מקורות ממשלתיים עלול להעמיד את חייהם בסכנה.

עוד עולה מכתב האישום כי הוא עודד את צ'לסי מנינג, חיילת בצבא ארצות הברית שהורשעה בריגול, לשלוח לו חומר מסווג והסכים לקבל מידע שהושג באמצעות פריצה למחשב. כתב האישום נגד אסאנג' מהווה את הפעם הראשונה בתולדות ארצות הברית שמוציא לאור שחשף סודות ממשלתיים מועמד לדין.