שי צברי
צילום: זוהר רון

שאלון לשבת עם שי צברי

השיר הכי טוב שהוא שמע לאחרונה, הלחנים הכי יפים שלו שאתם לא מכירים ואם הוא לא היה מוזיקאי, מה הוא היה עושה? שי צברי מתארח בשאלון לשבת שלנו
מערכת כאן
22 בנובמבר 2019
06:00

"שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את שי צברי

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו?
כשהייתי בכיתה ה’, יצא האלבום “האישה שאיתי” של דויד ברוזה. בכיתה סיפרו שיש שם שיר שכולל את המילה “זיונים” וזה כמובן גרם לי לשכנע את אחי הגדול לקנות לי אותו על תקליט. הוא, שכנראה גם התרגש מאותה המלה, הקליט לי אותו על קסטה ולא נתן לי לשמוע את התקליט כי "הוא עלול להישרט”. ברור שהתפלחתי לחדר שלו והקשבתי לתקליט וכמובן ששרטתי אותו. במבט לאחור, יש שם כמה מהתרגומים היותר יפים של שירים לעברית.

מה הוא האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?
“הנח לעצמך” של דניאל סאן קריאף. הכתרתי אותה להבטחת השנה שלי השנה, והשיר הזה הוא פשוט מקורי ומרגש. גם הפתיחה שלו כזו.

מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?
לא יודע אם הכי יפה, אבל “כור הכאב” מאלבום המחווה לאבות ישורון, הוא שיר שהייתי רוצה שיותר אנשים יכירו. גם את הלחן שלי ל”תפילת הדרך” - אני יודע שיום אחד, הוא יתגלה בדרך כזו או אחרת.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחלופין שיר שאתה מתחרט על פרסומו?
כשאני מקליט שיר ומקשיב לו, אני שואל את עצמי: האם השיר הזה חייב לצאת? אם התשובה היא כן, הוא יוצא. ותכלס, אני מצטער רק על זה שאני לא מוציא עוד ועוד שירים.

אתה זוכר את הרגע שבו הבנת שתקדיש את חייך למוזיקה, שזה הייעוד שלך?
אני זוכר את הרגע שבו הפנמתי שאני זמר. זה קרה בפסטיבל מקודשת, בהופעת זריחה שהשתתפתי בה עם ברי סחרוף. השמש עלתה ואני הבנתי שזה מה שאני. זה קרה תוך כדי הופעה וזה היה רגע עמוק וחשוב בחיים שלי.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאתה צריך לפרוש ולוותר על החלום?
אני אעשה מוזיקה כל זמן שאני יכול ושמח מזה, אבל לפעמים יש בי פליאה על זה שזה באמת קרה (זו לא העבודה הכי נורמלית בעולם וגם אני כנראה לא בדיוק בקו השפיות תמיד).

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מציל ולמה?
אני מאמין שהמוזיקה שאני אוהב באמת טבועה בגוף שלי ואני יכול לתת לה דרור בכל רגע.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?
חברים שלי יגידו שאני חי בסרט וכותב שירים ושזה מספיק... אבל בתכלס - יש כמה במאים שאני מאוד אוהב ואם הם יפנו ויבקשו שאכתוב, אז יש מצב. אני מתכוון לארי פולמן, יהונתן אינדורסקי, מורן איפרגן, רינו צרור ורפאל בלולו. אבל אני מודה שאני לא מבין גדול בקולנוע.

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
זה משתנה מעונה לעונה. “אל תפחד” של אהוד בנאי חוזר מדי פעם. גם Love  Shack של B-52's ו-Pass the Dutchie של Musical Youth.

לו לא היית מוזיקאי, מה היית?
פעם רציתי להיות שף. חלמתי להתעסק באוכל, אבל היום אני חושב לפעמים ללכת ללמוד דיקור סיני.

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?
יש כמה: “כשייתמו המילים” של ברי סחרוף, “המלך” של חביבה פדיה שהלחנתי (זה גם מה שצריך לכתוב על המצבה) ואני אשמח אם כל המשתתפים ישירו וינגנו את "שלום לך דודי".
בכלל, טוב שישירו בלוויות.