תחבורה ציבורית בשבת בתל אביב
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

אחרי ההצלחה: ערים נוספות מתכננות להצטרף למיזם התחבורה הציבורית בשבת

לגל השני שיחל בינואר יצטרפו הוד השרון, הרצליה, ראשל"צ, בת ים וכפר סבא. עם זאת, חלק מהרשויות עדיין לא מאשרות זאת כדי להימנע מעימותים עם הסיעות החרדיות
דניאל אלעזר ואיתי שיקמן
24 בנובמבר 2019
21:52

ערים נוספות צפויות להצטרף בקרוב למיזם התחבורה הציבורית בשבת "נעים בסופ"ש", כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. בין הערים שככל הנראה יצטרפו בגל השני שיחל בינואר: הוד השרון, הרצליה, ראשון לציון, בת ים וכפר סבא.

כמה מהרשויות, ובעיקר אלה שבהן יש אוכלוסיות מעורבות של חילונים ודתיים, לא מאשרות באופן רשמי שבכוונתן להצטרף למיזם. זאת מחשש לעימותים עם הסיעות הדתיות והחרדיות, רגע לפני העברת התקציב השנתי במועצת העיר שיתקיים בקרוב. עם זאת, לנוכח הביקוש הגבוה לשירות והצלחת המיזם בסוף השבוע הראשון, כמה מהן אף האיצו פגישות עם גורמים בעיריית תל אביב, במטרה להתניע את הצטרפותן.עיריית הרצליה החליטה הערב על התאמת והרחבת שירות ההיסעים "קווי החוף" - שפועל בסוף השבוע זה כמה שנים בעיר. הקווים פועלים בצירים הראשיים של הרצליה אל מוקדי הבילוי שבלב העיר, הפארק, קניון שבעת הכוכבים ומגיעים עד חופי הים. על פי המתווה המשופר, הוארכו נתיבי הקווים והם יגיעו עד לצפון תל אביב - אל שדרות רוקח ודרך נמיר,  שם יתחברו אל שירותי התחבורה הפועלים באזור.

לדברי ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, הסטטוס-קוו בעיר יישמר וכך גם הרגישות ההדדית של הקהילות זו לזו. "מטרת השירות, שכבר פועל בהצלחה לאורך השנים האחרונות, היא להעניק שירות לאוכלוסיות שאין בידן רכב פרטי, לילדים ולבני נוער ובכלל להקל על מי שאינו מעוניין לנהוג ולחפש חנייה".

עם זאת, נהגי מוניות השירות בתל אביב קיימו מחאה במהלך סוף השבוע, על רקע הפעלת קווי התחבורה החדשים. זאת בגלל שהחברה שמפעילה את מוניות השירות בעיר היא אותה החברה שמפעילה את מערך התחבורה הציבורית בשבת. נהגי מוניות השירות דיווחו על ירידה משמעותית בהכנסות ובכמות הנוסעים, ובמהלך השבת חלק מהם השביתו שישה קווים שלא פעלו. למעשה, מאז רפורמת הרב קו שמאפשרת להשתמש בו גם במוניות שירות, רוב ההכנסות של נהגי מוניות השירות נעשו בעיקר במהלך סופי השבוע, וכעת כאמור חלק מהם בוחנים כיצד להמשיך לפעול.