איזנקוט, ארכיון
צילום: פלאש 90

איזנקוט: צה"ל הוא שהמליץ לפעול נגד המנהרות

הרמטכ"ל לשעבר יוצא נגד הדרג המדיני ומזהיר: האתגר הצפוני חמור מאוד. אם תהיה מלחמה בצפון היא תהיה קשה בימים הראשונים ובלתי נסבלת לחיזבאללה
כרמלה מנשה
25 בנובמבר 2019
19:10

הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט יוצא נגד הדרג המדיני: בכנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה אמר הערב (שני) איזנקוט כי "בניגוד לאגדה הרווחת, שמישהו מזין לתקשורת, צה"ל היה זה שהציג במשך כל השנים והכין תוכניות ושקד עליהן ורק אחר כך המליץ לפעול לפיהן גם ב-2016 - גם במינהור בצפון, גם בתקיפות בעזה, כולל פעולות אקטיביות, ועוד מבצעים, אך אין לזה יחסי ציבור". הוא הוסיף כי "לדרג המדיני מגיע הקרדיט שהוא אישר את הפעולות, אבל בניגוד לדימוי - מי שדחף לפעילות זה צה"ל. המציאות שונה ב-180 מעלות ממה שמתפרסם".

איזנקוט הוסיף כי אם תפרוץ מלחמה בצפון היא תהיה קשה בימיה הראשונים ובלתי נסבלת לארגון חזבאללה. לדבריו "האתגר הצפוני חמור מאוד". בנוסף מתח הרמטכ"ל לשעבר ביקורת על היעדר הפקודה לשירות משותף לגברים ולנשים: "זו הייתה מציאות בלתי נסבלת והפקודה נתפסה לצערי כאיום, ניסיון להביא אג'נדה. אבל, היא תוצר של עבודה במשך חמש שנים".

בשבוע שעבר הזהיר איזנקוט כי "ארגון חיזבאללה בונה יחד עם כוח קודס האיראני יכולת פשיטה של 6,000 לוחמים שנכנסים דרך 10 תוואים תת קרקעיים ומפתיעים את מדינת ישראל". את הדברים אמר איזנקוט בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי.