אוניברסיטת אריאל, ארכיון
צילום: אי-פי

בצל הביקורת: אושר תקציב הפקולטה לרפואה באריאל

בעבר דחתה הוועדה לתכנון ולתקצוב במועצה להשכלה גבוהה את בקשת התקצוב, אך לאחרונה שונה הרכבה על ידי שר החינוך רפי פרץ. פרופ' ישעיהו טלמון ופרופ' יוסי שיין שכיהנו בוועדה טענו לפוליטיזציה במינויים
לירן כוג'הינוף
27 בנובמבר 2019
15:41

הוועדה לתכנון ולתקצוב במועצה להשכלה גבוהה אישרה היום (רביעי) את תקציב הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל. הוועדה אישרה לאוניברסיטה 280 מכסות תוספתיות לטובת תוכנית הלימודים ברפואה MD בחלוקה שווה על פני ארבע שנים (70 סטודנטים בשנה).

בעבר דחתה הוועדה את בקשת התקצוב, אך לאחרונה שונה הרכבה על ידי שר החינוך ויו"ר המל"ג רפי פרץ. בחודש אוגוסט פרופסור ישעיהו (ישי) טלמון התפטר מתפקידו בוועדה בעקבות אי הארכת כהונתו של פרופסור יוסי שיין, ושניהם טענו לפוליטיזציה בוועדה.

השר פרץ ברך על ההחלטה ואמר: "בשורה נפלאה מישיבת הוות"ת. מברך את חברי הוועדה על ההחלטה להעביר את התקציב לטובת הפקולטה לרפואה באריאל. אריאל היא עיר ככל עיר בישראל והאוניברסיטה בעיר צריכה להיות מתוקצבת כמו שאר המוסדות להשכלה הגבוהה בישראל".

פרופסור טלמון אמר כי בעבר היו בוועדה חברים דתיים-ימניים, אך "מעולם לא עורבה דעתם בפעולות הוועדה". היום "מכניסים אנשים שמה שחשוב זה היכולות שלהם להתמודד עם מה שהמערכת דורשת - והן לא גבוהות".

פרופסור טלמון, שהתנגד לפתיחת פקולטה לרפואה באריאל, גם אמר כי לא ניתן להשוות בין אוניברסיטת אריאל לאוניברסיטאות העברית ותל אביב מבחינת רמת לימודי הרפואה במוסדות. לדבריו: "אני לא בטוח שלא יצאו משם "רופאים סוג ב'".

השר פרץ סירב לאחרונה לאשר את כניסתה של פרופסור רבקה כרמי לוועדה כיוון שלא תמכה בהקמת הפקולטה לרפואה באריאל. המועצה להשכלה גבוהה קיבלה את המלצתו של השר פרץ, ואישרה את מינויו של פרופסור שמגר בן אליהו מאוניברסיטת תל אביב.