טראמפ ונתניהו
צילום: אי־פי

הבית הלבן: נתניהו וטראמפ דנו באיום האיראני

אמש תקף ראש הממשלה בחריפות את ממשלות אירופה המנסות לעקוף את העיצומים האמריקניים על איראן וקרא להן להצטרף להגברת הלחץ והעיצומים על טהרן
עמיחי שטיין
02 בדצמבר 2019
06:19

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שוחח הלילה (שני) בטלפון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. הבית הלבן הודיע כי השניים דנו, בין השאר, באיום הנשקף מאיראן. אמש תקף נתניהו בחריפות את ממשלות אירופה המנסות לעקוף את העיצומים האמריקניים על איראן. הוא קרא להן להצטרף להגברת הלחץ והעיצומים על טהרן, כפי שעשתה ארצות הברית. דבריו של נתניהו באים בהמשך להצהרתן של בלגיה, דנמרק, פינלנד, הולנד, נורבגיה ושבדיה מסוף השבוע, על הכוונה להצטרף למנגנון אינסטקס, שנועד לאפשר לאיראן לעקוף את העיצומים.

לפני כשבועיים העריך מפקד הכוחות האמריקנים באזור, הגנרל קית' מקנזי, כי איראן ככל הנראה שוב תתקוף במזרח התיכון. על פי הדיווח בניו יורק טיימס אמר הגנרל מקנזי: "פריסתם של 14,000 חיילים אמריקנים נוספים באיזור המפרץ הפרסי מאז האביב לא הניאה את איראן מתכנון של תקיפת הטיל האחרון ומל"ט בשדות הנפט של ערב הסעודית".

גם ראש הממשלה הביע חשש כזה ובסיור שערך בגולן בסוף החודש שעבר, שיגר נתניהו מסר תקיף נגד איראן. הוא אישר שאיראן מתכננת התקפות נוספות נגד ישראל ואמר: "התוקפנות שלה נמשכת. אנו נוקטים פעולות לסיכול, גם להעברת נשק קטלני".

נתניהו הוסיף בביקורו במוצב בגבול סוריה: "נמנע מאיראן להפוך את עיראק ותימן לבסיסי פעולה נגדנו. אנו פועלים בכל האמצעים. שימו לב למה שאומר הגנרל מקנזי, שאיראן מתכננת התקפות נוספות - אני יכול לאשר זאת".