חיילים בכלא צבאי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מצ"ח חקרה לוחמים על שימוש בסמים – ההקלטות נמחקו

החוקרים ביצעו כמה כשלים: חייל שאינו קורא וכותב בעברית נחקר בלי מתורגמן. המצלמות שתיעדו את החקירה כבו באמצע. סנגורם של החיילים: "פגיעות כאלה מתרחשות באופן תדיר בחקירות מצ"ח"
משה שטיינמץ
03 בדצמבר 2019
06:45

הליך משפטי נגד שני לוחמים בצה"ל שנחקרו בחשד לשימוש בסמים חשף כשלים בעבודת חוקרי מצ"ח, כך פורסם הבוקר (שלישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. צילום החקירה נפסק באמצע, ולאנשי מצ"ח נעלמו גם הקלטות עם חלקי החקירה שכן תועדו. בנוסף לכך, אחד החשודים, חייל בודד שאינו קורא וכותב בעברית – נחקר בעברית במשך 11 שעות ללא מתורגמן.

בשבוע שעבר עצרה מצ"ח שלושה לוחמים בחשד לשימוש בסמים, אחד מהם חייל בודד שעלה מארצות הברית כדי להתגייס לצה"ל. הוא הובא לחקירה וביקש בתחילתה שהחקירה תיערך באנגלית או שיוצמד לו מתורגמן, כפי שמאפשר החוק. אולם במצ"ח לא סיפקו מתורגמן ולכן הוחלט לצלם את החקירה. באותו זמן, נחקר בחדר סמוך חייל נוסף שנחשד אף באספקת סמים, עבירה חמורה יותר ולכן מלכתחילה נדרשו החוקרים לתעד את חקירתו.

כמה שעות לאחר שהחלה החקירה שם לב החייל הבודד שהמצלמה הפסיקה לצלם. לדברי סנגוריו, החוקרים הרגיעו אותו ואמרו לו כי היא ממשיכה לתעד את דבריו, ובהמשך החקירה הודה הלוחם שהשתמש בסמים בכמה מקרים.

למחרת הובאו החיילים להארכת מעצר בבית הדין הצבאי דרום ושם התברר כי באותה עת, בשני חדרי החקירה כבו המצלמות, ובידי מצ"ח תיעוד רק של שעות החקירה הראשונות של כל אחד משני החיילים. עורכי דינם תהו על כך ובמצ"ח אמרו שבגלל שעברו לבסיס חדש יש להם בעיה עם המצלמות. השופט דרש מהתביעה הצבאית לבחון מתי הופסק הצילום ומה הסיבה לכך, וציין כי זו אינה התקלה הראשונה מסוג זה.

בינתיים הוארך מעצרם של החיילים והם הובאו לדיון נוסף בבית הדין. התובעת הצבאית אמרה בדיון כי "הקלטות החקירה לא קיימות". כלומר, גם שעות החקירה שכן צולמו פשוט נעלמו למשטרה הצבאית. התובעת ציינה כי העניין בבירורו של התובע הפיקודי. בית הדין ביקש שבדיון הבא תוצג בפניו תמונה מלאה בעניין זה.

עו"ד רס"ן עומר קנובלר, סנגור פיקוד דרום וזרוע היבשה בסנגוריה הצבאית המייצגת את החיילים מסר: "אין כל הצדקה לחקור במשך 11 שעות חייל בחשד לשימוש בקנביס, תוך שמתייחסים אליו כעבריין ומונעים ממנו את הזכויות הבסיסיות ביותר היוועצות עם סנגור חקירה בשפתו, ותיעוד החקירה כפי שהחוק מחייב. לצערנו פגיעות כאלה מתרחשות באופן תדיר בחקירות מצ"ח. אנו מקווים כי החייל שנמצא בארץ לבדו ועלה על מנת לשרת את המדינה ישוחרר ממעצר ותיערך הפקת לקחים אמיתית במצ"ח".

מדובר צה"ל נמסר: "שני החיילים נעצרו בשבוע שעבר בחשד לביצוע עבירות מעולם הסמים. בית הדין הצבאי הורה על מעצרם למשך מספר ימים לצרכי חקירה. מדובר בחקירה מתנהלת ומטבע הדברים בשלב הזה לא ניתן לפרט אודותיה. לאחר החקירה התברר שהחקירות לא צולמו. לצד זאת החקירות תועדו בכתב על ידי החוקרים. בניגוד לנטען, בחקירת החייל דובר האנגלית נכח מתורגמן. היום נחקרו שני החיילים פעם נוספת בשפתם וחקירתם צולמה".