אורן ברזילי
צילום: שי פרנקו

שאלון לשבת עם אורן ברזילי

הלהקה שכל המשפחה שלו מעריצה, הפסקול הכי טוב שהוא שמע לאחרונה ואם הוא לא היה מוזיקאי - מה הוא היה עושה? אורן ברזילי מתארח בשאלון לשבת שלנו
מערכת כאן
06 בדצמבר 2019
07:00

"שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את אורן ברזילי.

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו?
אני מאמין שהיו שניים: קווין בהופעה -Queen Live Killers והאלבום הראשון של Frankie Goes To Hollywood.
קווין היא הלהקה של המשפחה - אמא, אבא, אחי, בני הדודים, השכנים ועוד. ויום מותו של פרדי הוא יום אבל במשפחת ברזילי. יש כל כך הרבה להקות טובות, אבל לתרגם כל זאת להופעה זה לא קל. קווין התברכו במשהו נדיר, להקת אולפן מדהימה אבל להקת הופעות עוצרת נשימה. באלבום עצמו אפשר לשמוע את האנרגיה המדהימה של הלהקה, ואת האהבה האדירה של הקהל לפרדי. מעבר לעובדה שפרדי הוא אחד הקולות הנדירים בעולם המוסיקה, קווין, כלהקה, מייצרת עולם של צבעים וצלילים שבאים לידי ביטוי גם בלייב. בקיצור, אלבום מדהים.
לגבי Frankie Goes To Hollywood, מעולם לא ידעתי אם הם פרי יצירתם של חברת תקליטים או להקה אמיתית. איך שלא מסתכלים על זה, הם הצליחו לייצר אופרת פופ חד-פעמית. מדהים שכל כך הרבה שנים אחרי - זה עדיין נשמע כמו הדבר האמיתי.
!The power of love

מה הוא האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?
פסקול הסדרה "אופוריה" של HBO.
Labrinth הופך להיות אחד מכותבי השירים והמפיקים הכי מעניינים ויצירתיים שיש כרגע בעולם. יש לו עולם שאי אפשר ללוות או לגנוב ממנו. הוא עושה וכותב הכל לבד. זה מקורי, מרגש ושובר את הלב בכל פעם מחדש. להוציא נשמה ממחשב זה קשה - והוא מצליח. חשוב לציין שלטעמי, היצירה שלו החלה להיות מדהימה מ-2017.

מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?
קיימים שלושה כאלה. אני כותב לפעמים לאט ולפעמים מאד מהר - הכל תוך כדי תנועה, באוטו, במונית, בהליכה. מחודש יוני השנה מחקתי וכתבתי עשרות שירים, ונשארו שלושה שהשנה יצאו לאור: ״רק אותך״, ״שקט״, ״היום״. הצלחתי לסגור את עצמי כמעט לשלושה חודשים רצוף למען ריענון אומנותי, ולטעמי הגעתי למקום שאני מתרגש ממנו.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחלופין שיר שאתה מתחרט על פירסומו?
כן. אם הייתי מרוצה באמת מהשירים שיצאו עד כה ומאיך שהם נשמעים אני מאמין שהייתי עוצר. אז לעניין השאלה - אם הייתי יכול, הייתי מתחיל מחדש כל יום. מוחק את העבר ובונה הכל מחדש.

אתה זוכר את הרגע שבו הבנת שתקדיש את חייך למוזיקה? שזה הייעוד שלך?
בכל פעם שכלום לא עובד ואני עדיין בוחר להישאר בחיי המוזיקה. וכל זאת - מאהבה גדולה ורצון אדיר לבטא את עצמי. יש כאלה שהם אנשי עסקים והעסק שלהם הוא מוזיקה. אצלי זה צורך! אני לא אדם שקל לו עם שיחות חולין, אני לא יודע לקשקש עם זרים ובאופן כללי. מעדיף תמיד להישאר עם אנשים שגדלו איתי. דרך המוזיקה הכרתי המון אנשים ונסעתי למקומות שבחיים לא הייתי מגיע אליהם.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאתה צריך לפרוש ולוותר על החלום?
באלבום השלישי של הקספרים (מופע הארנבות של ד"ר קספר), התגובות היו מאד שקטות. כלומר לא היה כלום. כלומר האלבום נכשל. הייתי בן 22 או 23 ונסעתי לניו יורק לשמונה שנים, סתם כדי לעזוב הכל מאחורי. להיות ילד רגיל כמו פינוקיו ;) מגיל 17 הייתי בלחצים של לייצר להיטים ולהתמודד עם פחד במה והכרה. כל זה מאד לא מתאים לי, אגב, עד היום. יש לי קצב משלי. אבל אז, להיות בן 23 כמו כולם ולעבוד בעבודה רגילה, היה מבחינתי לחיות את החלום, וזה בדיוק מה שעשיתי. למדתי, עבדתי, הפקתי - העיקר מאחורי הקלעים.

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מציל ולמה?
אני מאמין שאת האלבום הראשון של קניה ווסט - The College Dropout. אני חושב שזה אלבום שמכיל בתוכו את כל מה שאני אוהב במוסיקה: נשמה, צבעים, סגנונות, זיופים ועוד. כל כך הרבה... ומסתבר שאני לא היחיד שחושב כך. חייתי בניו יורק כשהאלבום יצא, וזה היה מאד מוזר לשמוע מפיק שעושה ראפ פתאום, וכל הביטים הם פרי יצירתו, אז לאלבום יש סאונד יציב. אפשר לצלול בתוכו בכל רגע נתון וזה לא משעמם. קניה ווסט, לטעמי, הוא המוזיקאי הכי חשוב שיש בעולם שלנו. למרות שני אלבומים מאכזבים, הוא עדיין שומר על מחשבה של אמן ולא של עסק. אולי בגלל זה הוא עסק מצליח!!!

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?
לכל סרט - כל עוד יש לי את הפילהרמונית/אנדלוסית מאחוריי. אני רוצה מאוד לשתף פעולה עם תזמורות של נגנים מחוננים, שהקדישו את כל חייהם לבצע, בשלמות, סטייל ומוזיקה כתובה. זה כמו לעבוד עם חיל האוויר הישראלי מבחינתי. ממ... אוקיי קצת מוזר, אבל הנקודה עברה!

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
Queen - Don’t Sop Me Now
אשליות - ניסים סרוסי
להיות אדם - זוהר ארגוב
Time Bomb - Rancid

לו לא היית מוזיקאי. מה היית?
מרצה. אני אוהב לחפור על דברים שמעניינים אותי ואין דבר יותר מספק מלקבל כסף על חפירות. אני חובב היסטוריה, חקר המוח, ועוד המון נושאים לא שימושיים, שמשום מה מעניינים אותי. אני יודע דברים כל כך לא חשובים שזה פשוט מביך. אבל למזלי אנחנו חיים בעידן שבו כל אחד, עם קצת סקרנות, יכול למצוא מקור אינפורמציה ולהפוך לדוקטור לדברים לא חשובים.

מהו השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?
כל כך לא מעניין אותי. אני אשב עם אלביס, זוהר, ג'וני קאש, אלברט איינשטין, בגין, אריס סאן, אריק איינשטיין. נראה לכם שיהיה לי זמן לברר מה מנגנים בהלוויה שלי ומי הגיע?