"נמשיך להיאבק". תונברג מגיעה לנמל ליסבון, היום
צילום: אי-פי

אחרי מסע של 21 יום בין הגלים: גרטה הגיעה לנמל ליסבון בדרך לוועידת האקלים

פעילת הסביבה שלא מוכנה לעלות על מטוס, תשלים ברכבת את דרכה לוועידת האקלים של האו"ם בספרד. "במדריד נמשיך להיאבק", הכריזה עם ירידתה לקרקע
בן יניב
03 בדצמבר 2019
16:01

אחרי 21 יום בין הגלים, סירתה של פעילת הסביבה השוודית בת ה-16, גרטה תונברג, עגנה היום (שלישי) בנמל העיר ליסבון, פורטוגל - בדרכה אל ועידת האקלים ה-25 של האו"ם הנערכת בספרד. "אנשים צריך להחליט שהם נמצאים בצד הנכון של ההיסטוריה", אמרה תונברג, שעשתה את הדרך מארצות הברית לוועידה דרך הים בשל סירובה לעלות על מטוס, עם הגיעה. "אני חשה טוב, אני רוצה להמשיך, אני מלאת אנרגיות", היא הרגיעה. את נסיעתה היא תשלים ברכבת, וביום שישי היא צפויה להגיע למדריד, שם תוביל צעדת המונים מחוץ לכינוס הוועידה.

הפעילה הצעירה, שהפכה לסמל המאבק בשינוי מדיניות בנוגע למשבר האקלים, המשיכה והכריזה: "נמשיך להיאבק, ללחוץ על אנשים במוקדי הכוח שיחלו לשנות את סדר העדיפויות. במדריד נמשיך את המאבק על מנת להבטיח את קולותיהם של האנשים, של דור העתיד ובעיקר קולם של עמי החלק הדרומי של העולם".

האו"ם: העשור החם ביותר מאז תחילת המדידות

מזכיר הארגון המטאורולוגי העולמי, פטרי טאלס, אמר במסיבת עיתונאים במדריד, במסגרת ועידת האקלים, כי "אמנם נותר חודש עד תום השנה והעשור, אבל אנחנו כבר יכולים לומר כי בוודאות שזה היה העשור החם ביותר מאז ומעולם". טאלס ציין כי יש לפנות לא רק לממשלות בדרישה לאמץ מדיניות סביבתית, אלא גם לגורמים בסקטור הפרטי שלהם אחריות מכרעת על מצב האקלים בעולם.

הוועידה הייתה אמורה להיערך בצ'ילה, אך בשל המהומות במדינה, הוחלט לפני חודש להעבירה לספרד. מה שהביא את תונברג, ששהתה בקליפורניה, לפנות לעוקביה בטוויטר בבקשה לעזרה בהגעה לבירה הספרדית, כשנודע לה על שינוי התוכניות. "חציתי חצי מהעולם בכיוון הלא נכון. כעת אני צריכה למצוא דרך לחצות את האוקיינוס האטלנטי", כתבה, כשחיפשה דרך ידידותית לסביבה לחצות שוב את האוקיינוס בחזרה לאירופה.

הנאום האמוציונלי שנשאה הנערה השוודית בוועידה הקודמת בארצות הברית, עורר הדים. "גנבתם את חלומותיי ואת ילדותי עם מילותיכם הריקות", הטיחה ת'ורנברג בקול חנוק מדמעות בבאי הוועידה בה הודיעה כי יחד עם 15 ילדים נוספים, היא תובעת חמש מדינות שהן ממזהמי הפחמן הגדולים בעולם. "אנשים סובלים, אנשים מתים, מערכות אקולוגיות קורסות, אנחנו על סף הכחדה המונית, ואתם ממשיכים לדבר על כסף ועל אגדות על צמיחה כלכלית אינסופית, איך אתם מעזים?", שאלה על דוכן הנואמים.


במגוון ריאיונות שנערכו עמה בעבר, סיפרה תונברג שהיא לוקה בתסמונת אספרגר, הפרעה התפתחותית המאופיינת בקשיים באינטראקציה חברתית ובתקשורת לא-מילולית. אך היא דווקא רואה במצבה יתרון: "במיוחד במשבר כמו זה, אנחנו זקוקים לאנשים שחושבים מחוץ לקופסה ואינם כמו כולם", היא נוהגת לומר.