חוות בקר באוסטרליה, בה תועדה התעללות
צילום: מתוך תחקיר כאן חדשות

בעקבות תחקיר כאן חדשות: שלטונות אוסטרליה חוקרים את תיעוד ההתעללות בחוות הבקר

שרת החקלאות של אוסטרליה המערבית: התיעוד מאכזב עמוקות, ויעלה בצדק שאלות בציבור. מנגד נטען - "בשל מחלה שפרצה, היה צורך להרדים חיות רבות. הדבר נעשה בצורה ההומנית ביותר שניתן"
יפעת גליק
05 בדצמבר 2019
16:55

השלטונות במדינת אוסטרליה המערבית פתחו השבוע בחקירת הנעשה בחוות בקר במדינה בעקבות תחקיר מוסף הזמן הירוק ששודר השבוע בחדשות הערב בכאן 11, שבו תועדה התעללות בבעלי חיים. מחוות מסוג זה מגיעים משלוחי בקר לתעשיית המזון לישראל. כך דיווחה היום  רשת ABC האוסטרלית.

שרת החקלאות של אוסטרליה המערבית, אלנה מקטירנן, אמרה כי המתואר בתיעוד "מאכזב עמוקות", אשר "יעלה בצדק שאלות בציבור כיצד מותר ליצרנים לפעול בצורה כזו". היא ציינה כי תפעל לחקיקת בזק שתאסור על גדיעת קרניים בלי משככי כאבים. מרווין קי, יו"ר חברת הבשר Yeeda, שאישרה כי לפחות אחת החוות שתועדו שייכות לה, גינה בתוקף את ה"מעשים האכזריים", אך הוסיף כי לא היו מודעים להם. לדבריו, בחברה ימנו חוקרים מטעמם לבדיקת הדברים.

צפו בתחקיר הזמן הירוק

שני תחקירנים ישראלים הסתננו לתוך כמה חוות, עבדו בהן כמה שבועות ותיעדו את הנעשה. בין השאר, פרות ועגלים הושארו לגסוס ללא טיפול, אין שימוש במשככי כאבים בעת גדיעת קרני הפרות בשל רצון לחסוך בכסף, וחיות נורות באש חיה בלי הצדקה.  

ג'ק בורטון שהיה מעורב בניהול חווה בזמן הצילומים, אמר לרשת ABC האוסטרלית כי המצב בשטח שונה ממה שהוצג בכתבה. "באותו זמן פרצה מחלה בחצר ההאכלה ואיבדנו חיות רבות. וטרינרים שהגיעו העריכו שהייתה התפרצות של מחלת נשימה בקרב הפרים", אמר בורטון. הוא הוסיף שבעקבות כך היה צורך להרדים חיות רבות וחולות במהירות האפשרות, וטען שהדבר נעשה בצורה ההומנית ביותר שניתן.

"מאכזב שאנשים שהעסקנו כדי לעזור לנו במצב שנוצר, העדיפו להשתמש בבעלי חיים גוססים ככלי לשרת את מטרתם, במקום להודיע למישהו בשביל להוציא את החיות מהסבל שלהם", אמר בורטון. "לירות בבעלי חיים זה משהו שנעשה בקלות דעת. זו אחת העבודות הקשות שצריך לעשות בחווה".

בורטון קרא לתחקירנים הישראלים "מרגלים", והוסיף: "כדי לקבל פרספקטיבה החווה המדוברת מטפלת בכ-70 אלף בהמות בעונה. כך שבזמן ששני המרגלים היו שם עברו כ-20 אלף ראשים". לדבריו, "המציאות היא שאחרי שעות וימים ארוכים, ייתכן שמדי פעם העצבים גוברים ומאבדים את הסבלנות".

אחד הישראלים, מייסד עמותת "סנטיאנט" למען בעלי חיים, רונן בר, סיפר: "זו ממלכה בפני עצמה שכל החוקים שם זה בעצם מה שקובע הבעלים של אותה חווה, זה רחוק לפעמים שעות של נסיעה בכבישי עפר מאיזושהי התיישבות. כלומר בכלל לדבר על איזושהי אכיפה של חוקים שם, זו בדיחה. זה פשוט מקומות". שמתנהלים לפי החוקים שלהם ועושים מה שהם רוצים".