ההרוגים באסון צפית
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

"לקחתם את הילדה שלי בלי אישור": הורי ההרוגים באסון בנחל צפית בפתח המשפט

הורי ההרוגים באסון נחל צפית התפרצו לעבר הנאשמים בפתח המשפט • מנהל מכינת בני ציון יובל כאהן והמדריך אביב ברדיצ'ב נאשמים בעשר עבירות של המתה בקלות דעת ובשתי עבירות של חבלה חמורה
אסף פוזיילוב ואיציק זוארץ
11 בדצמבר 2019
12:30

אסון נחל צפית: בבית המשפט המחוזי בבאר שבע נפתח הבוקר (רביעי) משפטם של מנהל מכינת בני ציון יובל כאהן והמדריך אביב ברדיצ'ב. באסון, לפני שנה ושמונה חודשים, נהרגו תשע נערות ונער. השניים נאשמים בעשר עבירות של המתה בקלות דעת, שהעונש המרבי עליה הוא 12 שנות מאסר, ובשתי עבירות של חבלה חמורה. מרבית הורי ההרוגים הגיעו לבית המשפט, שם התפרצו על הנאשמים טרם החל הדיון. יעל כהן, אימה של רומי, הטיחה בשניים: "לקחתם את הילדה שלי בלי אישורי וגרמתם למותה". 


על פי כתב האישום, שני הנאשמים היו מודעים להתרעות על מזג האוויר ולקריאות של הורים וחניכים, שלא לקיים את הטיול. אולם מנהל המכינה כאהן, התייחס לדברים בביטול. ברדיצ'ב התעלם גם הוא מהאזהרות ויצא לטיול בלי כל הכנה. 

יעל כהן הוסיפה: "אני מחכה לשמוע מה הם יאמרו. אם יודו או לא יודו או אם ייקחו אחריות. שניהם ניהלו מדרשה למנהיגות. אז בוא נשמע מה הם אומרים לכל החניכים מכל הדורות איך מנהיג מתמודד עם מצב שבו הרג ברשלנות עשרה חניכים. לקחתם את הילדה שלי בלי אישורי וגרמתם למותה ולמותם של עוד ילדים. איפה האחריות שלכם? איפה אנשי המכינות היום שיאמרו שהם רוצים להקים עולם בטוח יותר? אנחנו ההורים נמצאים לבד במערכה. כל אדם עם ההיגיון הכי פשוט היה אומר: 'אני לא יורד לנחל ביום הזה'". 

אריק שמיר, אביה של שני, אמר: "יותר משנה וחצי עברו מאז האסון ורק עכשיו מתחילים את המשפט. כתב האישום מזעזע. איך שקרה האסון מיד הבנו שזה מה שקרה. הם עברו אין־ספור רמזורים אדומים בדרך לאסון המיותר הזה. מי שעובר ברמזור אדום אשם בהריגה. הם חייבים לקבל את העונש המקסימלי. נעשה הכול כדי שוועדת החקירה בנושא תקום. אם יש ליובל ואביב קצת כבוד עצמי הם יודו ויקבלו את העונש המגיע להם". 

רותם בר שלום, אימא של אילן, סיפרה: "אני עדיין סומכת על מערכת המשפט שהיא היחידה שנותרה לי לסמוך עליה. אף אחד לא לקח אחריות על הטבח שהיה שם. משרד הביטחון לא לקח אחריות. היינו צריכים להילחם בעצמנו כדי לסגור את המכינה".

לבקשת עורכי הדין של כהאן וברדיצ'ב, דיון המענה לכתב האישום מצידם וההתייחסות לעדים נדחה ל-17 בפברואר.