הנשיא טראמפ ומקבילו הסיני שי ג'ינפינג
צילום: אי.אף.פי

דיווח: התקדמות בשיחות הסחר בין ארה"ב וסין

מקור רשמי בוושינגטון: בייג'ינג הסכימה לרכוש מוצרים חקלאיים בהיקף של 50 מיליארד דולרים • נשיא מועצת העסקים האמריקנית-סינית:"אם יחתם הסכם כזה - שלב ראשון ומעודד שיסייע למנוע הידרדרות נוספת של היחסים"
רויטרס
13 בדצמבר 2019
04:25

מקור רשמי בוושינגטון המעורה בשיחות הסכם הסחר עם סין אמר הלילה (שישי) כי בייג'ינג הסכימה לרכוש מוצרים חקלאיים מוושינגטון בהיקף של 50 מיליארד דולרים. זאת בתמורה להתחייבות מצד הבית הלבן להשעות הטלה של מכסים על סחורות סיניות בסך של 160 מיליארד דולרים, צעד שהיה אמור להיכנס לתוקף ב-15 בדצמבר. כמו כן, יופחתו מכסים קיימים אך לא ברור באיזה שיעור.

נשיא מועצת העסקים האמריקנית-סינית, קרייג אלן, אמר כי "אם אכן יחתם הסכם כזה, מדובר בשלב ראשון ומעודד שיסייע במניעת הידרדרות נוספת של היחסים ההדדיים". אלן הוסיף שגם במידה וההסכם יחתם, מדובר בשלב ראשוני בלבד: "הסוגיות שעומדות בפני ארצות הברית וסין מורכבות ומרובות פנים. לא סביר שכולן ייפתרו במהירות".

נשיא ארצות הברית דולנד טראמפ אמר שלשום במסיבת עיתונאים שקיים עם סגן ראש הממשלה הסיני בבית הלבן: "שתי המדינות הסכימו לעסקת סחר 'שלב 1' בנושאים קניין רוחני, שירותים פיננסיים ורכישה של מוצרים חקלאיים בשווי 50 מיליארד דולרים".

בתוך כך, הסנאט של מקסיקו אישר הלילה כמעט פה-אחד את הסכם הסחר החדש בין מדינות אמריקה הצפונית. 107 צירים תמכו בהסכם ורק אחד התנגד. מקסיקו היא הראשונה משלוש המדינות שאישרה רשמית את הסכם הסחר שגובש לאחר משא ומתן קשה עם ממשל טראמפ שנמשך יותר משנתיים. ארצות הברית וקנדה צפויות להצטרף אליה בתחילת השנה הקרובה.