אריה גולן
-

מה צפוי במערכת הבחירות השלישית?

באופן חסר תקדים בתולדות הפוליטיקה בישראל, המשבר הפוליטי העמוק הוביל את הכנסת להתפזר בפעם השלישית בתוך שנה. מה צפוי להיות שונה במערכת הבחירות הבאה והאם אזרחי ישראל יצאו להצביע שוב בהמוניהם או שהמיאוס מהפוליטיקאים ישאיר אותם הפעם בבית
ירון דקל
14 בדצמבר 2019
00:43

באופן חסר תקדים בתולדות הפוליטיקה בישראל, המשבר הפוליטי העמוק הוביל את הכנסת להתפזר בפעם השלישית בתוך שנה. מה צפוי להיות שונה במערכת הבחירות הבאה? והאם אזרחי ישראל יצאו להצביע שוב בהמוניהם, או שהמיאוס מהפוליטיקאים ישאיר אותם הפעם בבית? שר התקשורת לשעבר איוב קרא, מגיש "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אריה גולן, העיתונאי ובעל טור במקור ראשון ארי שביט ויו"ר מרצ לשעבר זהבה גלאון מנסים לענות השאלות בשיחת השבוע.  

"מערכת הבחירות הזו עלולה להיות החמורה ביותר מאז 1981", ציין שביט והוסיף: "יש פה פוטנציאל של מלחמת אחים אמיתית. הימין לא מבין את השמאל, והשמאל לא מבין את הימין". גלאון אמרה כי הבחירות הללו יעסקו בשחיתות: "מחנה המרכז-שמאל ידבר על השחיתות האישית של ראש הממשלה, הימין ינסה לדבר על ה-'שחיתות' של מערכת המשפט. חוצפה בכלל לנסות ולייצר הקבלה בין השניים". 

מגיש "הבוקר הזה" אריה גולן התייחס לסוגיית החסינות של ראש הממשלה: "אני מאמין לנתניהו שהוא מאמין שלא היה כלום ולא יהיה כלום, אז בשביל מה הוא צריך חסינות? הוא לא צריך זיכוי מידי פוליטיקאים, שתמיד יטילו ספק אם הם יהיו משוחדים כלפיו".

"בשמאל מקובל לבגוד. לחתור. בימין הערך הבסיסי הוא נאמנות. הליכוד הוא כמו משפחה מורחבת, אתה לא מורד בראש המשפחה"

על ההתמודדות של חבר הכנסת גדעון סער לראשות הליכוד אמר שביט כי סער לקח הימור גדול: "בשמאל מקובל לבגוד. לחתור. בימין הערך הבסיסי הוא נאמנות. הליכוד הוא כמו משפחה מורחבת, אתה לא מורד בראש המשפחה. הוא מגלה אומץ, ובינתיים הוא מצליח במידה מסוימת". 

 מציע חסינות לנתניהו בתמורה לפרישה, ליברמן. (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)

השבוע העלה יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הצעה להעניק לנתניהו חסינות בתמורה לפרישתו מתפקיד ראש הממשלה. שר התקשורת לשעבר איוב קרא הזכיר כי כשליברמן עמד למשפט - וזוכה, איש לא ניסה לפגוע בו באותה התקופה: "אני מציע לליברמן לא לפגוע באנשים שנמצאים במעמד שהוא חווה בעצמו". 

האם הבחירות הללו יהיו האחרונות בסבב הנוכחי? קרא אמר כי הוא חושב שכולם רוצים להגיע להכרעה: "הפרשה הזו נמשכת כבר שנה. זה סבל פוליטי ואזרחי". שביט הוסיף כי מערכת בחירות רביעית לא תהיה, אך הוסיף כי "סביר מאוד שאנחנו מגיעים לסוף עידן נתניהו, אבל לא לסוף עידן הימין". גלאון העריכה כי הגשת כתבי האישום נגד יו"ר ש"ס אריה דרעי ויו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן, צפויה לעורר שינוי במפלגות שיכול למנוע בחירות רביעיות.