ישיבת הגולן
צילום: הרמן חנניה, לע"מ

44 שנים לפיגוע בישיבת הגולן: "לא יודע למה לא הרגו אותי במקום - זה נס"

שלום מוחה היה תלמיד בישיבה שברמת הגולן בשנת 1975. ערב אחד פרצה לחדרו חוליית מחבלים מסוריה ורצחה שלושה מחבריו. בשחזור לכאן רשת ב סיפר: "הורידו לי גרזן על הראש. אמרתי להם בערבית 'נבוא איתכם לסוריה', הקשר עין היה מאוד חשוב"
קלמן ליברמן
17 בדצמבר 2019
14:20

בשנת 1975, לפני 44 שנים, שלום מוחה היה תלמיד בישיבת הגולן, שברמת הגולן. באחד הערבים שלושה מחבלים חדרו מסוריה לשטח הישיבה ופרצו לחדרו. שלושה מחבריו נרצחו, הוא ועוד חבר ניצלו. היום (שלישי) נזכר מוחה באירועים שמלווים אותו מאז. בשיחה עם אסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בכאן רשת ב שחזר ותהה: "לא יודע איך לא הרגו אותי במקום - זה נס".

האזינו לשיחה המלאה עם מוחה בכאן רשת ב

מוחה סיפר: "זה היה ביום חמישי י"ז בכסלו, שני חברים מאלון שבות הגיעו להתארח אצלנו. אחרי ארוחת הערב נפרצה הדלת. אחד המחבלים שלף רימון, ואחר התחיל לירות. היינו חמישה, אני הייתי בצד שמאל וניסיתי להתקרב למתג לכבות את החשמל. המחבל הכה בי עם גרזן. כשהייתי על הרצפה אחד מהם ירה בחברים שלי. תפסתי את אחד מהם והלכתי איתו לעבר המחבל. אמרתי להם בערבית 'נבוא איתכם לסוריה', קשר העין היה מאוד חשוב. הוא ירה בחבר שלי מטווח אפס, חיכיתי שירו גם בי".

מוחה המשיך ותיאר את הרגעים הקשים ומורטי העצבים: "הם הוציאו אותי מהחדר והעמידו אותי על הקיר, שני מחבלים הכו אותי ומחבל נוסף אבטח - לא יודע אם רצו לקחת אותי שבוי או לעשות בי טבח. הם אמרו לי 'שלא תברח לנו'. ברחתי, התחלתי לרוץ והם התחילו לירות, הייתי ספורטאי טוב - עד היום יש לי בבית מכנסיים וז'קט מלאים בחורים של כדורים". האירוע התרחש לפני חג החנוכה: "אלוף הפיקוד היה רפול. הוא אסף 30 קליעים לאחר האירוע ואמר לי 'קח תעשה מזה חנוכייה יצא לך נס'".

בפיגוע שהתרחש ב-20 בנובמבר 1975 נרצחו מיכאל נדלר, בן ציון ליבוביץ' ונחום פניגשטיין. חניך נוסף, יהודה כהן, נפגע מתשעה כדורים וניצל לאחר שהתחזה למת. ב-1976 עברה הישיבה ליישוב חיספין הסמוך. ביישוב הוקמה קריית הישיבה, ובה בית המדרש "היכל השלושה" הקרוי על שם הנרצחים.