הנשיא טראמפ

טראמפ על הליך הדחתו: "לא עשיתי שום דבר פסול. זה נורא"

רשת ABC ו"הוושינגטון פוסט" פרסמו נתוני סקר דעת קהל לפיו 49% תומכים בהדחת הנשיא, לעומת 46% שמתנגדים
איתמר מרגלית
18 בדצמבר 2019
16:18

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס היום (רביעי) להליך הדחתו ושב וטען כי ידיו נקיות. בציוץ בטוויטר כתב טראמפ: "האם אתם יכולים להאמין שהיום יצביעו הדמוקרטים הבטלנים בעד הדחתי אף שלא עשיתי שום דבר פסול? זה דבר נורא".

טראמפ מתח ביקורת על הליך ההדחה וכתב כי יש למנוע מצב שבו יופעל ההליך דומה בעתיד נגד נשיא אחר. הנשיא סיים את הציוץ במילים: "התפללו למעני". בית הנבחרים האמריקני יצביע היום על שני סעיפי ההדחה נגד טראמפ שקשורים להתנהלותו מול אוקראינה.

האחד - שימוש לרעה בסמכותו כנשיא בשל ניסיונו ללחוץ על נשיא אוקראינה לפתוח בחקירה פלילית נגד המתמודד על מועמדות המפלגה הדמוקרטית ג'ו ביידן. השני - שיבוש עבודת הקונגרס שחקר את הפרשה, משום שאסר על בכירי הסגל בבית הלבן למסור עדות וסירב למסור לחוקרים מסמכים.

הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים צפוי להצביע בעד ההדחה אך לרפובליקנים רוב בסנאט והסיכוי שהוא יאשר את המהלך כלל הנראה אפסי. בתוך כך, רשת ABC ו"הוושינגטון פוסט" פרסמו נתוני סקר דעת קהל על ההדחה ופתיחת המשפט בסנאט. מהנתונים עולה ש-49% תומכים בהדחת הנשיא, לעומת 46% שמתנגדים לצעד שכזה.

יו"ר בית הנבחרים מהמפלגה הדמוקרטית ננסי פלוסי הודיעה מוקדם יותר היום על ההצבעה שתתקיים ואמרה: "הבית יפעיל את אחת מסמכויותיו המשמעותיות ביותר, שהוענקו לנו על ידי החוקה. עלינו לכבד את שבועתנו לתמוך ולהגן על חוקת ארצות הברית מפני כל האויבים - הזרים והמקומיים". טראמפ התייחס לדברי פלוסי וכתב: "היא הנוראית ביותר. עם אנשים כמוה וכמו צ'ק שומר הבכייני, אין פלא שוושינגטון הייתה בכזה בלגן תקופה כה ארוכה".