גוש השמאל, בחירות 2020
צילום: פלאש 90

בכחול לבן מתכננים: לחץ על עמיר פרץ להתאחד עם מרצ

במפלגה של גנץ מתכוננים לבחירות ומפחדים שמפלגות שמאל לא יעברו את אחוז החסימה • בכחול לבן מבטיחים - הפעם יהיה "קמפיין הכרעה" • ניצני מרד בעבודה: במפלגה כעס גדול על עמיר פרץ שמנסה לשריין שני אנשים בעשירייה הראשונה
יואב קרקובסקי ומרדכי גילת
20 בדצמבר 2019
21:09

מפלגת כחול לבן מתכוננת לבחירות השלישיות כשהפעם הבטיחו במפלגה ללכת על "קמפיין הכרעה" - מה שאומר שלא יהיה מצב שבו יימנעו מלתקוף את מפלגות השמאל. כך דווח הערב (שישי) ב"השבוע" בכאן 11. בבחירות בספטמבר בלמו ראשי כחול לבן את קמפיין "לא פרץ ולא מרץ יחליפו את ביבי" מחשש שאחת מרשימות השמאל לא תעבור את אחוז החסימה.

סקר כאן חדשות: 65% בטוחים כי יצאו שוב להצביע

עם זאת, בכחול לבן עדיין קיים חשש כי היעדר איחודים בין העבודה והמחנה הדמוקרטי עלולה להביא לכך שאחת מהן לא תעבור את אחוז החסימה. בשל כך, במפלגה מתכננים להפעיל לחץ ציבורי כדי לקדם איחוד בין המחנה הדמוקרטי לעבודה. החשש הוא שדווקא מפלגתו של עמיר פרץ היא זו שלא תצלח את הבחירות. אין מצב שבו יהיה איחוד בין כחול לבן לאחת מהרשימות.

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

בכחול לבן משתוממים מהמהלך של סתיו שפיר, שהודיעה כי תרוץ באופן עצמאי תחת "המפלגה הירוקה", שמעולם לא עברה את אחוז החסימה. מאשימים את שפיר כי היא יוצרת  פילוג פנימי במחנה הדמוקרטי - שיפצל קולות. חברת הכנסת שערקה ממפלגת העבודה ויצרה את החיבור בין מרצ למפלגתו של אהוד ברק, נמצאת בעימות עם חברי מרצ, ברקע הרצון לדחוק אותה אחורה ברשימה יחד עם יאיר גולן.

מרד בעבודה נגד פרץ?

יו"ר העבודה-גשר עמיר פרץ העביר החלטה המשריינת שני מקומות בעשירייה הראשונה לאנשים שבהם הוא חפץ, נוסף לאנשי גשר, ובכך העמיד בסכנה את כסאם של איציק שמולי, עומר בר לב, רוויטל סוויד ומרב מיכאלי. בכיר בעבודה אמר לכאן חדשות כי אם פרץ לא יחזור בו, הרביעייה הזו עלולה להתפלג ממנו והיא זאת שתישא על פי החוק את השם מפלגת העבודה.

השלב הבא בקמפיין של העבודה ושל מרצ יהיה דרישה מיו"ר כחול לבן בני גנץ להצהיר - מי יהיו השותפות הטבעיות שלו בבחירות, כמו שעושים בימים אלו. מרצ תיפרד מסתיו שפיר לטובת עיסאווי פריג'.

סקר כאן חדשות שפורסם ביום ראשון בחדשות הערב מגלה שהליכוד בראשות בנימין נתניהו נחלש משמעותית לעומת סקר כאן חדשות הקודם. הסקר, שערך מכון קנטר, מעניק לכחול לבן 35 מנדטים ולליכוד בראשות בנימין נתניהו 31 מנדטים. הרשימה המשותפת מקבלת 13 מנדטים, ש"ס 9 מנדטים, ישראל ביתנו 8 מנדטים, יהדות התורה 7 מנדטים, הימין החדש 6 מנדטים, העבודה-גשר גם מקבלת 6 מנדטים והמחנה הדמוקרטי 5 מנדטים. איחוד מפלגות הימין ועוצמה יהודית לא עוברות את אחוז החסימה.