כאן דעה | השקר, הקידום והמסר המקומם

לפני עשר שנים שיקרה רבקה פאלוך בבית משפט כשניסתה לתאר את המתלוננת נגד חיים רמון כ"פתיינית". אז איך זה שהאדם היחיד שנלחם במינויה ליועצת ראש הממשלה לקשר עם הכנסת הוא אסף רוזנברג, הממונה על המשמעת בנציבות שירות המדינה? ואיזה מסר מעביר קידומה לנשים ששוקלות להתלונן על הטרדה מינית?
רויטל חובל
23 בדצמבר 2016
14:12
עודכן ב 25 דצמבר 10:25

נשים שחוו הטרדה מינית מצד גברים חזקים (שוב) למדו השבוע שיעור מאלף על העתיד הצפוי למי שבוחר להעליל עליהן ולהכפיש אותן. זה קרה כאשר ראש הממשלה הודיע על מינויה של רבקה פאלוך ליועצת בכירה שלו.

לפני עשר שנים פאלוך שיקרה בבית משפט כשניסתה לתאר את המתלוננת נגד השר חיים רמון כ"פתיינית". בזמן משפט רמון, פאלוך הייתה היועצת לענייני חרדים של נתניהו, תפקיד אותו סיימה על רקע דיווח של חיים לוינסון ב"ידיעות אחרונות" לפיו הציעה לו תשלום בתמורה לראיון. מאז נכשלו כל הניסיונות של נתניהו להחזיר ללשכתו את פאלוך, הנחשבת למקורבת לאשתו שרה. אבל לאחרונה נחלצו לעזרתו של נתניהו שני שומרי הסף האמיצים: היועמ"ש אביחי מנדלבליט ונציב שירות המדינה משה דיין. אחרי שכבר בחודש יוני הם אישרו את מינויה לתפקיד היועצת לענייני חרדים, השבוע הם תרמו לשדרוג מעמדה וסללו את דרכה לתפקיד היועצת של נתניהו לקשר עם הכנסת.

פאלוך, נזכיר, עלתה על דוכן העדים רגע לפני שמשפט רמון הסתיים וסיפרה שהמתלוננת הייתה מעוניינת בשר הבכיר. היא אפילו סחפה אחריה שתי עובדות במשרד ראש הממשלה להצטרף אליה במסע הצלב נגד המתלוננת. אבל בית המשפט לא קנה את התרגיל הזה. הוא הביע פליאה על עיתוי העדויות וקבע שמדובר "בעדות בלתי אמינות ובלתי מהימנות, שתיאמו את גירסתן בניצוחה של רבקה פאלוך ערב מתן עדותן בבית המשפט... מבין שלוש העדות, הפחות מהימנה היתה העדות של רבקה, שמרוב רצון לרצות את הנאשם, הגזימה והפריזה בתאוריה, כאשר סיפרה שדברי המתלוננת היו מלווים בתנועות ידיים גסות, גרסא שהינה פרי המצאה של העדה... ההתייחסות הבוטה שלה כלפי המתלוננת זועקת לשמיים וחושפת את גישתה העוינת כלפי המתלוננת, ללא כל הצדקה".

המאבק הנוכחי על מינויה של פאלוך, שוב מעמיד במרכז הבמה את אחד הפקידים הבכירים שפחות אהודים על לשכת ראש הממשלה. אסף רוזנברג, הממונה על המשמעת בנציבות שירות המדינה. רוזנברג מנסה להילחם במינוי של פאלוך, עליו בכלל שמע ברדיו. הוא הביע עמדה נחרצת נגד המינוי, שלח מכתבים בהם טען שמדובר בצעד לא ראוי, אבל בינתיים מתעלמים ממנו. זו לא הפעם הראשונה שרוזנברג מצטייר כשומר הסף היחידי במערכת. מאחוריו כבר שורה של מאבקים מול היועץ המשפטי לממשלה. בין היתר הוא דורש להעמיד לדין משמעתי את רות דוד בגין מתנות וטובות הנאה שקיבלה בתפקידה כפרקליטת מחוז ת"א לשעבר, בניגוד לעמדת מנדלבליט.

השבוע התגלגלה לשולחנו חוות דעת משפטית שמכשירה את המינוי של פאלוך. מי שעומד מאחוריה הוא דני חורין ממחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים (שבעבר סבר שהפתולוגית מאיה פורמן לא ראויה לשמש עובדת מדינה בשל ביקורת שנמתחה עליה בבית המשפט בתיק רומן זדורוב). רוזנברג קרא את המכתב והתפוצץ מצחוק.

בסיכומה של אותה חוות דעת נכתב כי "אין מניעה משפטית" לאשר את המינוי, כאילו מדובר בשאלה משפטית גרידא, ולא ערכית- נורמטיבית. בתגובה שיגר רוזנברג מכתב חריף לנציב וליועץ המשפטי לממשלה בו פירק אחד לאחד את הנימוקים לאישור המינוי.

כך למשל, כמה מהנימוקים ציינו כי לא ניתן לקבוע בצורה ודאית שתפקידה החדש של פאלוך נחשב לבכיר יותר, וכן כי חלף זמן רב מאז משפט רמון, ובכלל מדובר במשרת אמון בתוך לשכת ראש הממשלה ושנגד פאלוך לא נוהל כל הליך משמעתי או פלילי.

רוזנברג שפשף את העיניים והזכיר שתפקיד יועצת רה"מ לקשר עם הכנסת בכיר יותר מתפקיד היועצת לענייני חרדים, מבחינת דרגה, שכר והקשר התכוף עם הכנסת והפעילות הפרלמנטרית. הוא גם מזכיר ליועמ"ש דיונים במשרד המשפטים שנגעו לפרח לרנר, היועצת הקודמת של נתניהו לקשר עם הכנסת בהן התפקיד הוגדר כ"בכיר ביותר, בעל השפעה רבה וקרבה מרובה לראש הממשלה".

לאחרונה דווח בתקשורת שישנה פרקליטה שלא מעוניינת להתלונן נגד פרקליט שהטריד אותה מינית. היתה גם שופטת בית משפט שלום שסירבה להתלונן כי שוטר אנס אותה. מצב זה חוזר על עצמו בשנים אחרונות וכעת מתברר שגם אנשים מתוך המערכת לא מאמינים בה. זה הזמן לשאול איזה מסר מעביר היועץ המשפטי לממשלה ונציב שירות המדינה למתלוננות? מהיום דעו לכן שאם תתלוננו ואישה תבוא ותעליל עליכן עלילה, הקודקודים למעלה כבר ידאגו שהיא תקודם. אז פלא שמתלוננות לא רוצות להתלונן?