כל האמת על תחקיר האלצהיימר

כתבנו תומר ממיה החליט לבדוק מה עומד מאחורי "הטיפול הטבעי לאלצהיימר" שהבטיחו האחים גיל, על רקע העובדה שסבו חולה בה מעל 10 שנים. בפגישה שתועדה במצלמה הוא שמע ששינוי תזונתי "זה מה שיציל אותו". בעקבות הטענות לאחר התחקיר הוא מדגיש: לא הייתה כל עריכה של הדברים שנאמרו
תומר ממיה
25 בדצמבר 2016
20:10

התחקיר אודות האחים גיל, המציעים טיפול לאלצהיימר מבלי שיש להם הכשרה מקצועית ברפואה, גרר בעקבותיו מתקפות בלתי פוסקות בדף הפייסבוק של כאן, אך גם לעמוד האישי שלי. בתום כמה ימים של אותן תגובות, החלטנו לענות להן, תוך שאנחנו מחויבים לדיוק ולבדיקה משפטית ועובדתית של כל מילה שיוצאת תחת המקלדת שלנו – כפי שעשינו בתחקיר המקורי. 

נחשפתי לראשונה לסרטוני האחים גיל לפני מספר חודשים; כל עוד הם עסקו בירידה במשקל ובאורח חיים בריא, לא התעניינתי בהם – כל אדם רשאי לבחור לעצמו על מי הוא סומך. אם יש מי שנעזר בהם, למה לי להתערב?

 


אלא שבחודש שעבר נתקלתי בסרטון תחת הכותרת "טיפול טבעי לאלצהיימר ודמנציה". את זה הייתי חייב לראות: סבי חולה אלצהיימר למעלה מעשור, ולפי מיטב ידיעתי, טיפול כזה לא קיים. זו מחלה נוראית, איטית ומתסכלת; אני יודע מה משפחה של חולה מוכנה לעשות עבורו, וכמה קל לגרום לאנשים להאמין שיש תרופת פלא בזמן שהרפואה הקונבנציונלית לא מציעה דבר.

"יש פתרון", מכריזים האחים בסרטון שלהם במילותיהם שלהם, ללא כל עריכה שלנו. מהו הפתרון? אחרי צפייה של סרטון בן 12 דקות, ניתן להבין שהסרטון הוא בעצם קידום לסדנה בעלות של 347 שקלים. ניתן לחלק לתשלומים נוחים.

הטענה שבישלנו את הכתבה - הזויה וחסרת הגיון

השאלה הראשונה שלי בשיחה עם אביב הייתה האם הם באמת מציעים פתרון לאלצהיימר. "אפשר להגיד שיש פתרון טבעי", אמר אביב בקולו, "לאנשים מסוימים מאוד מאוד... בצורה טבעית מאוד מעכב את התסמינים, ולאנשים מסוימים ממש מביא להעלמת התסמינים כמעט לחלוטין". לא נגענו, אפילו את הגמגום לא הורדנו – לא עריכה מגמתית, לא עריכה בכלל. אלה הדברים כלשונם.

לשמחתי, אביב הסכים להיפגש עמי, ללא תשלום. אך לא כפגישה חברית: במידה שהטיפול יעבוד, הוא הציע, הוא ישמח "לשווק" את סבא שלי כסיפור הצלחה. הגעתי לפגישה מצויד בכל מה שאביב ביקש. לא הייתי צריך להמציא – סיפרתי את כל קורותיו של סבא שלי מגילוי המחלה, ונשאלתי על הרגלי התזונה. כששאלתי בעצמי על הניסיון שלהם, ומה פירוש "ניסיון מוצלח", ציפיתי לשמוע על מחקר רציני, חולים בכל מיני שלבים ומסקנות מנוסחות.

התשובה? "ניסיון מוצלח זה אומר בסך הכול שני מטופלים עד כה: אחד שהיה במצב די מתקדם, לא מה שאתה מתאר את סבא שלך, ואחד שהיה בתחילת הדרך. ההוא בתחילת הדרך עד היום, זה היה לפני כמה שנים, עד היום לא חווה סימפטומים לחלוטין, זאת אומרת הסימפטומים נפסקו, חזרו אחורה, הוא חזר לפוקוס מלא ולא חווה סימפטומים עד היום. קשה לי להאמין שהוא לא יחווה אותם בהמשך השנים, השאלה אם בינתיים הצלחנו לדחות את זה בכמה שנים אז אחלה, ממש אחלה, והשני לא הצליח לחזור אחורה לחלוטין, כי הוא היה במצב מאוד מתקדם אבל הצליח לחזור למצב שהוא מתפקד, וזה יפה".

לא "תיארתי" את התרופה שסבא שלי נוטל, כפי שאביב טוען, אלא הראיתי לו תמונה שלה והוא ענה שהוא מכיר אותה. בתגובת האחים נטען כי הם ביקשו פגישה נוספת ובדיקות דם, אלא שזה שקר. השלב הבא מצדם היה בקשה לפגוש את סבא שלי: לא בשל הרצון להעריך את החולה עצמו, כפי שמטפל רציני היה עושה, אלא בעקבות בדיקה שהוא ערך עלי, וחשש שלו שהמצאתי סבא חולה לשם התחקיר. לתהליך הטיפול עצמו אין שום צורך בפציינט או בבדיקות שלו.

חזרה לפגישה: לאחר שסיימנו עם השאלון ועם הצגת התפריט המוצע לסבי, עברנו לתוספי המזון. הטענה שבישלנו את הכתבה כך ששאלתי דבר אחד, אביב ענה עליו "לחלוטין, לחלוטין" ובחדר העריכה הצמדתי שאלה אחרת היא הזויה וחסרת הגיון. כל כתבה עיתונאית עוברת תמלול מלא, עריכה וייעוץ משפטי, שתפקידם לוודא שהדברים לא נערכו באופן מגמתי ולהסיר כל חשש לתביעה. רק בתום השרשרת הזו, ועם אישור מהמחלקה המשפטית, הכתבה מגיעה לפרסום.

התמלול המלא

למען הסר ספק, זהו התמלול המדויק של חלק תוספי המזון:

אביב: "את התזונה אני מאוד משנה, מאוד משנה וזה מבחינתי הדבר המהותי, התזונה שלו תתבסס על עלים ירוקים, ירקות ועלים ירוקים, לא תפוח אדמה ולא זה... ועל ביצים דגים ובשר, אוקי? שומן איכותי, ועל הירקות שלו, כאילו אפס פירות, לפי מה שאני רואה כאן אין לו יותר מדי אבל אפס פירות, אפס עוגות, אפס מוצרי חלב, אין לי בעיה עם קפה, אבל אפס מוצרי חלב".
תחקירן: קפה עם חלב זה אסור?
אביב: "אפשר קפה שחור, אפס מוצרי חלב ועלים ירוקים לרוב, כל ארוחה בין אם זה סלט, בין אם זה חסה, אבל כל ארוחה, כל ארוחה בגדול מורכבת ככה, חצי חצי: ירקות חיים, לא מבושלים, חיים ואיזושהי מנה של, תקרא לזה חלבון, אבל בגדול זה חלבון שומן, כלומר בין אם זה עוף, אם זה טונה זה רק חלבון, אני רוצה שומנים, עוף את החלק השמן, אני רוצה בשר החלק השמן, אני רוצה ביצה, אני רוצה דג, זה לא הכול ביחד זה או או ויכול להיות פה גם ירקות, יכול להיות פה שעועית, לא השעועית, לא השעועית החומה, פחמימות שהם פחמימה עמילנית? אני רוצה להוריד לאפס, לא בטטה לא שעועית חומה, לא אורז, לא קטניות. על הדברים האלה לרמת האפס. אלצהיימר וראית את זה בזה, זה היום יותר, ויותר ידוע שזה סכרת טייפ 3".
תחקירן: אוקי
אביב: "הסוכר שלו ירד ל-0, 000 זאת אומרת בתזונה, זאת אומרת זה די לשנות לו באופן מהותי, זה לא עוגות, זה לא טוסט, לא מה אמרנו ארוחת בוקר? ארוחת בוקר פצצה, קפה שחור בלי חלב, סלט, ביצה, גבינה לבנה גם לא יש פה שינוי ממש מהותי באורח החיים שלו, זה מה שנקרא עליכם".
תחקירן: תשמע, אם זה מה שיציל אותו מאלצהיימר..
אביב: "זה מה שיציל אותו, זה מה שיציל אותו".

מקום נוסף שבו הובטחו תוצאות מדהימות היה כאשר שאלתי מדוע הרופאים לא ממליצים על טיפול כזה, אם הוא עובד. הנה התשובה, לא מצונזרת ולא ערוכה:

אביב: "אני מתחייב בפניך שעוד 10 שנים בארץ, מה שאני אומר לך היום יהיה פרוטוקול ברור, לא אצל הרופאים כי הם עדיין במקום של התרופות, אבל כל מי שזה... ידע שזה דבר ראשון עושים, אני מתחייב בפניך, אני לא כזה מיוחד, אני פשוט קורא ומתעדכן במחקרים ובזה בחו"ל שהרבה אנשי מקצוע לא דואגים, יש אנשי מקצוע שמבחינתם יש להם תעודה, זה מה שלמדתי זה מה שאני עושה. לעניות דעתי זה חלמאות, זאת אומרת כל הזמן המידע מתחדש, כל הזמן מחקרים מגלים דברים חדשים ועובדה הדברים האלה עובדים, וכולי תקווה ומאמין שגם סבא שלך יראה תוצאות מדהימות.
"כמה זמן עד שנראה תוצאות? אם הוא הולך על זה בכל הכוח, אני מאמין שתוך שלושה שבועות, הוא כבר מרגיש החרפה וחידוד, ממשיך , ממשיך, ממשיך, תוך חודשיים אני מאמין הוא כבר מרגיש צעיר יותר בעשר שנים".
תחקירן: המחלה נסוגה אחורה?
אביב: לחלוטין, לחלוטין! הוא צעיר יותר בעשר שנים והוא מקפיד על הדברים האלה כמו...

עם יד על הלב: אם בן משפחה שלכם היה חולה במחלה שמוגדרת חשוכת מרפא, האם אין בדברים הללו מספיק כדי להתחיל את הטיפול? האם אין רק בהבטחה הזו מסוג מצג שווא לא הוגן? האם אין בה מספיק? תראו מה אמר לי אביב כששאלתי אותו האם יש טעם כרגע לקחת את סבא שלי לרופא:

"תראה, לי אין שום אחריות להגיד לך או להמליץ לך לקחת את סבא שלך, אם אתה שואל אותי מה אני הייתי עושה? לא הייתי ניגש לרופא כרגע, הייתי מתחיל עם הפרוטוקול הזה ומחכה, אם יש שיפור בזה... אין מה לגשת לרופא, אם תיגש אליו ותגיד לו תשמע יש שיפור הוא בעצמו יגיד לך: 'סבבה, בוא נמתין, אין מה לקחת סתם תרופות', גם הרופא יגיד לך, זאת אומרת להתחיל את זה, שלושה שבועות לראות מה קורה".

באמת אין טעם ללכת לרופא. בסך הכל מדובר באדם חולה שאביב מעולם לא פגש. ולפני שנתפסים להכרזה "אין לי שום אחריות להגיד לך או להמליץ", הרי שמדובר בכסת"ח.

תגובת משרד הבריאות מסתמכת רק על פרסומי האחים גיל

נקודה נוספת שהועלתה נוגעת לשילובם בכתבה של מומחים בתחום: הפרופסורים רכס ולמפל, מנהלי מחלוקת, בני סמכא לפחות בכל הנוגע לטיפול באלצהיימר ובדמנציה. הם לא היו המרואיינים היחידים: "הטיפול" של האחים הוצג למומחים, רופאים ורוקחים נוספים. מתוך חמישה מומחים, שלושה היו נגד השילוב, ושניים הודו שאינם מכירים את הנושא אך ציינו כי יש להיוועץ ברופא לפני מתן של כל תוסף תזונה. כך גם נאמר בכתבה: "מחקרים מסוימים מצביעים על סכנה בשילוב".

כאן נכנס החלק של משרד הבריאות: עו"ד חקו בקושי מתייחס לסרטון המצלמה הנסתרת, אלא לפרסומים באתר של האחים. במכתב שנשלח מהמשרד נכתב:

"מפרסומיכם‏ עולה ‏הטעייה‏ חמורה‏ של‏ הציבור‏. ‏מהאתר‏ עולה‏ מצג ‏של ‏טיפול ‏רפואי ‏בחולים, ‏אבחונם, ‏מתן ‏תכניות‏ טיפולית, ‏וריפוי ‏במגוון ‏של ‏מחלות‏ ומצבים‏ רפואיים‏ כגון, ‏אלצהיימר,‏ דמנציה,‏ סוכרת, ‏פרקינסון, ‏תסמונת‏ מטאבולית, ‏השמנת‏ יתר, ‏תפקוד‏ בלוטת ‏התריס ‏ועוד.‏.

"הנכם‏ משווקים ‏'שיטות‏ טיפול' ‏לאותם‏ מצבים ‏רפואיים, ‏ללא ‏כל ‏בסיס ‏מדעי ‏אשר ‏נבדק‏ מחקרית‏ ומדעית תוך ‏הטעיית ‏הציבור.

"בפרסומיכם‏ יש‏ משום ‏הטעייה ‏ברורה. ‏אינכם ‏מוסמכים ‏לעסוק ‏ברפואה/תזונה ‏או ‏מחזיקים ‏בתעודת‏ הכרה‏ כלשהי‏ במקצועות ‏הבריאות ‏המאפשרת‏ את ‏הטיפול ‏אותו‏ הנכם ‏מתיימרים ‏לתת ‏תוך ‏יצירת ‏מצג‏ רחב ‏ממדים ‏של ‏ידע, ‏הכשרה‏ וטיפול ‏מונע ‏או ‏מרפא,‏ זאת‏ ללא ‏כל ‏הכשרה‏ מוכרת".

 


עוד לפני הצפייה בכתבה, משרד הבריאות קובע שיש בפרסומים עצמם משום עבירה על החוק. אם אין עבירה, מדוע הסרטון המדובר על דמנציה הוסר מהאתר? מדוע סרטון על הימנעות מחיסונים הורד מיד לאחר קבלת המכתב?

אני לא מעוניין לסתור את כל מי שאומר שהאחים גיל עזרו לו לרדת במשקל, להפוך את חייו, להרגיש יפה וצעיר יותר. אלא שמכאן ועד אכילת שמן קוקוס כצעד לבנייה חדשה של תאי מוח הדרך ארוכה. אני גם לא בא להכריע בוויכוח הבוער בין רפואה קונבנציונלית לשיטות אחרות; כל אחד רשאי לבחור בטיפול המועדף עליו, אבל הדברים צריכים להיות על השולחן: אין תרופה לאלצהיימר. לא ניתן להעלים את התסמינים. אפשר לשפר את חייו של החולה, וזה לא דבר של מה בכך, אבל לכל המלצה על טיפול יש משמעויות ואחריות נלוות. אל תגידו לא אמרנו, עמדו מאחורי הדברים שלכם.

אין לי ספק שהאחים גיל לא התכוונו להרע לאיש, אבל הם יכלו לעשות זאת. לו היינו נפגשים לפני עשור והייתי מאמין שהם אלה שמצאו את הגביע הקדוש של הרפואה, תרופה לאלצהיימר ומחלות הדמנציה, חייו של סבא שלי היו נמצאים בסכנה גדולה אף יותר.

תגיות:
אלצהיימר