שני פלג
צילום: נאטישה שפנר

שאלון לשבת עם שני פלג

האלבום הכי טוב שהיא שמעה לאחרונה, השירים המלנכולים שמרימים אותה ולאיזה סרט היא הייתה שמחה לכתוב את המוזיקה? שני פלג מתארחת בשאלון לשבת שלנו
מערכת כאן
26 בדצמבר 2019
07:00

"שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את שני פלג.

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו?
Guns N' Roses - Use Your Illusion. הייתי בת 9 או 10 כשהוא יצא, ומהרגע שהוא נחת אצלי בידיים לא יכולתי להפסיק להקשיב לו. זגזגתי בין האלבום הצהוב לאלבום הכחול, בלופ, עד שהכרתי כל תו. זו לגמרי להקת הילדות שלי וגם הלהקה היחידה, אי-פעם, שבה הייתי ממש גרופית שלה - היו לי חולצות ופוסטרים על הקירות והכל.

מה הוא האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?
בחודשים האחרונים התאהבתי ב-Post Malone וזה בעיקר מה שמתנגן לי באוזניות. אני לא תמיד מתחברת לכל המילים, אבל יש לו קול מהפנט, לחנים מפותלים והוא מלא אנרגיות. באלבום החדש שלו -Hollywood's Bleeding הוא מארח את אוזי אוסבורן (!) וטראוויס סקוט בשיר יפהפה שנקרא Take What You Want.

מהו, אם יש כזה, השיר הכי יפה שלך שאיש לא מכיר?
אין שיר כזה. אני כותבת את המוזיקה לפני המילים ותמיד יש לי במגירה כמה לחנים יפים שאף אחד לא מכיר, אבל ברגע שאני מצליחה לחבר ללחן מילים, והוא הופך לשיר שלם, אני שואפת להוציא אותו החוצה, בין אם זה בהופעה או בהקלטה.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחלופין שיר שאת מתחרטת על פרסומו?
גם אין. היו שני שירים שהיו אמורים להכנס לאלבום הראשון ואם היו נכנסים הייתי עונה על השאלה הזו אחרת. אבל למזלי עבדתי אז עם אנשים חכמים שייעצו לי לא לכלול אותם ואני שמחה מאוד שהקשבתי להם. שני השירים כבר הוקלטו והיה לא פשוט לשחרר מהם, מה שגם השאיר אותי עם פחות שירים ממה שרציתי, אבל משהו במילים היה לא בשל. ממש לפני שהוצאתי את האלבום השתתפתי בפרויקט של כאן גימל שנקרא "הקול עוד נשאר" עם שיר שהלחנתי למילים של ויסלבה שימבורסקה ("כל מקרה"), שהפך להיות השיר העשירי באלבום והוא יוצר לדעתי תמונה שלמה של האלבום, מה שלא היה קורה כנראה אם הייתי מתעקשת להשאיר את השירים שלא עבדו.

את זוכרת את הרגע שבו הבנת שתקדישי את חייך למוזיקה, שזה הייעוד שלך?
לא היה רגע ספציפי. מאז שאני זוכרת את עצמי, מוזיקה היתה דבר מאוד משמעותי בחיים שלי כמאזינה. כיוצרת זה התגבש לאט לאט ובצעדים קטנים, ואני עדיין מרגישה שזו בחירה לא מובנת מאליה, שאני עושה עם עצמי כל כמה זמן מחדש.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאת צריכה לפרוש ולוותר על החלום?
היו המון, עדיין יש, ואני מניחה שתמיד יהיו רגעים ואפילו תקופות כאלו. רגע קיצוני אחד כזה היה כשנסעתי להופעת סולו בירושלים, מתישהו בין שני האלבומים. הגעתי למקום ולא הגיע אף אחד להופעה. ממש - אף אחד. זה היה ערב מאוד נמוך ומייאש. יצאתי מהמקום מובסת, עם אבן בגרון, וכל הנסיעה הביתה הרגשתי שאני לא מסוגלת להמשיך לעשות את זה. הערב הזה הפיל אותי לתקופה, אבל לשמחתי, בסופו של דבר, מצאתי את הרצון והאנרגיה להמשיך.

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד -איזה אלבום היית מצילה ולמה?
איזה תרחיש עצוב :/ הייתי מצילה את The Dreaming של קייט בוש, כי זה מאסטרפיס ונראה לי חילול הקודש שאלבום כזה יושמד.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?
"רקוויאם לחלום", למרות שהפסקול שלו מושלם. הסרט הכי מטלטל שראיתי. הוא נבנה לאט לאט עד שהוא מגיע לרתיחה בסצינה שהשאירה אותי דבוקה לכסא ובלי אוויר. אף פעם לא הלחנתי מוזיקה לסרט אבל אני בטוחה שיש קשר הדוק בין כמה הסרט הצליח לגעת בי לבין איכות ועומק המוזיקה שאני יכולה לכתוב בשבילו.

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
אין שיר אחד שהוא ברירת מחדל בשבילי. אני תמיד מעדיפה ברגעים האלה דווקא להתחבר עוד יותר לתדר המלנכולי וזה מרים אותי באיזו דרך הפוכה. אז השירים משתנים מתקופה לתקופה אבל יש כמה נצחיים כמו:
Elizabeth Fraser - Another Day, Fink - Pilgrim, John Frusciante - After the Ending, Tori Amos - WinterMastodon - The Czar

לו לא היית מוזיקאית– מה היית?
כשהייתי ילדה רציתי להיות שחקנית, אבל בשנות העשרים, ובשנים האחרונות כשפזלתי לכיוונים אחרים, שהרגשתי שיכולים לעניין אותי - זה היה וטרינריה ופסיכולוגיה. וטרינריה כי אני מאוד אוהבת בעלי חיים ומאז ומתמיד היו לי כלבים וחתולים (בשנים האחרונות יש לי חתול ג'ינג'י אדיר בשם פיצ') ואין דבר מתסכל ועצוב יותר מלראות אותם סובלים. ופסיכולוגיה כי נפש האדם מעניינת אותי וגם פה, נראה לי שזו זכות להיות מסוגלת לעזור.

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?
Alan Parsons Project - Old And Wise. כשאני מדמיינת את ההלוויה שלי (זה לא קורה הרבה, שאלה מאתגרת) אני מקווה שאהיה מוקפת באנשים שאני אוהבת ושאוהבים אותי, וזה מתחבר לי לשיר הזה כי הוא מדבר על הסוף ועל התבגרות, על ללמוד לסנן החוצה את כל מה ומי שמוריד אותנו ולדבוק במי שטוב אלינו.