אילוסטרציה
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

פרסום ראשון: בת שנה וחצי מתה מסיבוך של שפעת

מספר הקורבנות מתחילת העונה עלה ל-11. היום דווח על עלייה במספר המתחסנים
קטי דור
25 בדצמבר 2019
20:24

פרסום ראשון: תינוקת בת שנה וחצי מתה היום (רביעי) בבית החולים קפלן משפעת. היא הגיעה היום במצב אנוש תוך כדי פעולות החייאה, הצוות הרפואי ניסה להחיות אותה אבל נאלץ לקבוע את מותה. ככל הנראה התינוקת סבלה ממחלות רקע. מספר קורבנות השפעת עלה ל-11 מאז תחילת העונה. מתוך 100 חולים קשים, 25 מהם הם ילדים עד גיל 10, וחמש הן נשים בהיריון.


לאחר ששני בני אדם מתו משפעת מראשית השבוע מדווחות היום קופות החולים על עליה במספר המתחסנים מפני המחלה. בקופת חולים מכבי דיווחו על אלפי מתחסנים מתחילת הבוקר. בקופת חולים כללית אומרים כי משעות הבוקר יש תכונה גוברת במרפאות כדי להתחסן.

עד כה התחסנו השנה כ-900 אלף איש בקופת חולים כללית. במכבי חוסנו עד כה העונה כ-430 אלף איש. במאוחדת יותר  מ-205 אלף מבוטחים התחסנו ובלאומית כ-77 אלף בני אדם.

יו"ר האיגוד לרפואה פנימית, פרופ' אבישי אליס, אמר כי מרבית חולי השפעת מתאשפזים במחלקות הפנימיות, מה שמביא להגברת העומס במחלקות ולאתגרים קשים המוטלים על כתפי הצוותים הרפואיים. פרופ' אליס אמר כי גם מעט החולים הקשים מאוד שמאושפזים בטיפול נמרץ - חוזרים לרוב למחלקות הפנימיות, לאחר שהתייצב מצבם. לדבריו, הבעיה אינה מחלת השפעת כשלעצמה, אלא סיבוכיה, ובעיקר היציאה מאיזון של מחלות כרוניות קיימות. הוא הוסיף כי מדובר בתחלואה מורכבת הדורשת בין השאר לבודד את החולים, להתנהל מול חולים מורכבים הדורשים דיסציפלינות שונות של טיפול וכן להתמודד עם זמני אשפוז ארוכים.

מראשית השבוע נפטרו שני בני אדם בבתי החולים בארץ מסיבוכים של מחלת השפעת. נוסף להם מאושפזים שלושה חולים נוספים במצב קשה. במשרד הבריאות הביעו אתמול דאגה משיעור ההתחסנות הנמוך וממספר החולים הקשים שממשיך לעלות. המשרד הציע בימים האחרונים לקופות החולים תמריץ כספי בתמורה להגדלת מספר המתחסנים.