המועמדים למפכ"לות
צילום: פלאש 90

לקראת מינוי מפכ"ל: בדיקות אחרונות בגופי האכיפה

אחרי שהבדיקות יסתיימו תפורסם ההודעה על זהות המפכ"ל, ייתכן וכבר מחר • מבדיקות הפוליגרף המלאות שהועברו לארדן לא עלתה מניעה למנות מי מהמועמדים
רועי ינובסקי
26 בדצמבר 2019
21:13

לקראת ההכרזה על מינוי מפכ"ל: הלילה (חמישי) יקיים השר לביטחון הפנים גלעד ארדן בדיקה מעמיקה ויסודית של המועמדים בכל גופי האכיפה, בין היתר גם ברשות המסים וגופי אכיפת עבירות תכנון ובנייה. כך דווח בחדשות הערב בכאן 11. רק אחרי שהבדיקות יסתיימו תפורסם ההודעה על זהות המפכ"ל, ייתכן וכבר מחר. מבדיקות הפוליגרף המלאות שהועברו לארדן לא עלה מניעה למנות מי מהמועמדים.


השבוע קיים ארדן סדרה של ראיונות למועמדים לתפקיד המפכ"ל. המועמדים התבקשו להציג לארדן תוכניות עבודה, בדגש על תוכניות למיגור האלימות במגזר הערבי. במקביל בוחנת התנועה לאיכות השלטון לעתור לבג"ץ בדרישה לא לאפשר את מינוי המפכ"ל בממשלת מעבר.

במכתב ששלחה התנועה ליועץ המשפטי לממשלה נכתב שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התעקש בחוות דעתו כי אין למנות פרקליט מדינה בממשלת מעבר והדבר נכון גם למפכ"ל: "הרגישות הנובעת בשגרה למינויו של מפכ"ל מקבלת בימים אלו משנה תוקף, נוכח היותו מופקד על עבודת המשטרה בכל הנוגע לתיקים הנוגעים לנבחרי ציבור בשלטון המרכזי".

במכתב מצטטים את מנדלבליט בחוות דעתו הנוגעת למינוי פרקליט המדינה: "ההיבטים עליהם הוא מופקד בתחום אכיפת החוק, מחייבים במיוחד בנסיבות הייחודיות והחריגות הקיימות בעת הזו. כי ההשפעה הפוליטית על מינוי ממלא מקום תהא מצומצמת ותחומה ככל הנין באופן שיבטיח את עצמאותו של ממלא המקום, את אי התלות בגורם הממנה ואמון הצביור בטוהר השיקולים העומדים בבסיס המינוי".